Poslankyně Konečná: Nemocní celiakií budou mít ve sněmovně zastání

obrazek
14.6.2011 00:09
Lidem trpícím celiakií - nemocí, jejíž léčba vyžaduje dosti drahou bezlepkovou dietou - svitla nedávno naděje, že v parlamentu začne někdo řešit jejich problémy. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná totiž premiéra Petra Nečase požádala o zahrnutí bezlepkových potravin do snížené sazby DPH. Předseda vlády to sice odmítl, Kateřina Konečná však bude podle svých slov za zájmy nemocných bojovat dál...

„Po premiérovi jsem žádala, aby se zasadil o zařazení potravin pro celiaky mezi potraviny se sníženou sazbou DPH i po změně zákona a současně o prosazení příspěvku na nákup potravin pro diagnostikované celiaky,“ vysvětlila Kateřina Konečná. Premiér se však k návrhu vyjádřil negativně. Chystaná vládní reforma nepočítá s dvojí sazbou DPH, nemocní si tedy připlatí i za léky.

Ačkoliv snahu Kateřiny Konečné Sdružení celiaků České republiky vítá, její záměr už ne. „Nižší sazba DPH na bezlepkové potraviny problém nevyřeší,“ řekla portálu Vaše věc předsedkyně sdružení Blanka Rubínová. Obává se totiž toho, že by vznikl na trhu zmatek, za bezlepkové potraviny by se označovaly i ty, které se dodnes prodávaly v obchodech zcela běžně.

S poslankyní Kateřinou Konečnou pak Blanka Rubínová souhlasí v tom, že se zákonodárci problémy celiaků vůbec nezabývají. Oproti poslankyni zná však Blanka Rubínová svéráznější způsob, jak poslance donutit vzít si otázku nemocných k srdci. „Kdyby se udělal screening sněmovny, určitě by se mezi 200 poslanci vyskytl někdo, kdo nemocí trpí a ještě o tom neví,“ uvedla. Narazila tak na fakt, že ačkoliv oficiálně se v České republice eviduje asi 10 tisíc celiaků - tedy každý tisící Čech - jejich skutečný počet se pohybuje podle lékařů mezi 30 až 50 tisíci.

Ačkoliv se Kateřina Konečná s problematikou nemocných ještě detailněji neseznámila, hodlá to prý napravit. „Moji podporu mají lidé, kteří trpí celiakií, stejně tak i sdružení, které jejich zájmy hájí. Sdružení jsem dosud nekontaktovala, ale mám to v úmyslu,“ řekla pro portál Vaše věc.

K tomu, aby se s nemocí seznámila, ji prý inspiroval kontakt s občanem, který chorobou trpěl. Kateřina Konečná navíc hodlá bojovat nejen za zájmy celiaků, ale i lidí trpících cukrovkou. „I ti si samozřejmě zaslouží ochranu před bezohlednými vládními reformami. Já se na pana premiéra obrátila kvůli celiakům, s mojí podporou ale mohou počítat i další skupiny zdravotně postižených. A zasadí-li se za ně některý z kolegů, všema deseti ho podpořím,“ řekla nám Kateřina Konečná. Dodala, že podporu bude hledat u svých kolegů ve sněmovně.

Kromě drahých potravin se však nemocní celiakií potýkají i s jinými potížemi. Školní jídelny totiž nemají žádnou povinnost pro nemocné děti vařit. Situaci by pomohla vyřešit legislativní změna, která by jídelnám vařit pro nemocné děti nařídila, to je však podle komunistické poslankyně příliš složité. „To není tak jednoduché. Nařízení to nevyřeší, jde o přístup jednotlivých předškolních zařízení a jejich jídelen. Už nyní je řada takových, které i bez nařízení dietní jídla nabízejí,“ myslí si poslankyně.

Blanka Rubínová však poukázala na fakt, že dnes mnohé jídelny vaření bezlepkového jídla sice dětem nabízí, přísná kritéria však nedodržují. Rodiče tak musí podepsat prohlášení, že si na uvařené jídlo nebudou stěžovat v případě, že by se u dětí vyskytly zdravotní komplikace. „Zahrnout do školního stravování nárok na dietu není jednoduché. Aby dietní jídlo bylo správně připravené, musí splňovat podmínky, musí být připravované odděleně. Tohle je pole, kde vládne chaos,“ konstatovala Blanka Rubínová.

O problematice je předsedkyně sdružení připravená s poslanci jednat, čeká prý jen na to, kdy ji kdo zkontaktuje. Kateřina Konečná by tak mohla pro svůj další návrh zřídit komisi ministerstva zdravotnictví, která by se celiakií zabývala, podporu i tohoto sdružení.

macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD
Klíčová slova: daně, zdravotnictví

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.