Požadavek VV: odchod Kalouska, Vondry a Fuksy

9.4.2011 15:53
Předseda ODS Petr Nečas spolu s představiteli TOP 09 v pátek večer vyzval Věci veřejné (VV), aby vedle ministra dopravy Víta Bárty stáhla z vlády i další osoby napojené na agenturu ABL, Radka Johna a Josefa Dobeše. John po sobotním jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných vystoupil s tím, že jmenovaní ministři za VV klidně odejdou, pokud vládu opustí i ministři Kalousek, Vondra a Fuksa. Koaliční krize tím dále eskaluje.

Také podle prezidenta Václava Klause nastala vážná vládní situace. Prezident podle dnešního vyjádření netuší, kdo ji připravil a rozpoutal. Překvapilo ho, co všechno se odehrálo od jeho páteční odpolední schůzky s premiérem. Klaus prý věří, že Nečas má v záloze plán B pro případ, že by v jeho kabinetu skončili ministři za VV. Dnešní jednání grémia ODS podpořilo postup P. Nečase, jedná také vedení TOP 09 a VV.

Ze zasedání VV vzešel požadavek odvolání ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09), obrany Alexandra Vondry (ODS) a zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Koalici ale prý chtějí udržet, řekla předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake po jednání. Vzhledem k tomu, že ČSSD odmítla podpořit menšinový kabinet ODS a TOP 09 bude zřejmě krize pokračovat zejména hledáním dalších odpadlíků z VV, neboť Kristýna Kočí z původně uvažovaných cca 13 poslanců má k dispozici pro podporu vlády pouze čtyři hlasy.

Ministr financí Kalousek na přímý dotaz České televize, zda se chystá rezignovat odpověděl: "Ne, proč bych měl."

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josef_smolik
Poprvé se Veverkám něco podařilo naplnit ze svého volebního taháku-pryč s dinosaury,i když je to ze zoufalství.Ale Kalousek a Fuksa jsou velmi nebezpeční již z minulosti-MO,Příbram...A Sašenka je mládě jestřábů a navíc člověk,kterému svěřit organizaci hasičského bálu,tak vyhoří sokolovna a na místě začne budovat za státní peníze,aspoň malej radárek....
zdobinsky
V Budapešti protestují odboráři - těžkooděnci hlídkují na koních. Co asi udělá EU, začnou-li se bouřit proti stávajícím pořádkům odbory, vyjdou-li lidé do ulic? Lidé již nevěří nikomu a ničemu. Se stagnující EU bez jasných východisek se vynáří přízrak anomie. A nebo vláda tvrdé ruky. Můžeme si hodit korunou (Eurem).
zdobinsky
Když jim zaplatí, tak odejdou. Třeba i rády. Dostanou nabídku, která se neodmítá. Třeba přednostní právo na nějaké zakázky, služby...