Praha 11 jako "cvičák" ABL na velkou politiku?

obrazek
13.5.2011 15:56
Na pražském Chodově se dnes v místním kulturním centru mimořádně sešlo zastupitelstvo Prahy 11. Jednání bylo svoláno zastupiteli Hnutí pro Prahu 11 a TOP 09. Důvodem byly smluvní vztahy bezpečnostní agentury ABL a Městské části Praha 11. Ač nebyl program jednání nakonec místní koalicí schválen, zazněly zde v souvislosti s exfirmou Víta Bárty ABL velmi zajímavé věci. "Praha 11 byla zkušebním polem pro projekty ABL, o kterých hovořil Vít Bárta v tom smyslu, že jde do politiky, aby získal ekonomickou moc," řekl nám po neschváleném jednání jeden ze zastupitelů. V článku naleznete i odkazy na exkluzivní materiály, které se nám podařilo získat.

Body dnešního jednání zastupitelstva Prahy 11 byly mj. poptávková a výběrová řízení ABL, přehmaty ve fakturaci ABL, plnění smluv ABL či pasportizace bytového fondu ABL. Rozlícení zastupitelé za TOP 09 a Hnutí pro Prahu 11 pak na následné improvizované tiskové konferenci přítomným novinářům osvětlili, čemu přesně se chtěli na mimořádném jednání věnovat.

Kamenem úrazu je podle nich přátelství Dalibora Mlejnského (ODS) - současného starosty MČ Praha 11 - a faktického šéfa strany Věci veřejné a exmajitele "fízlovací" agentury ABL Víta Bárty. Dalibor Mlejnský podle zastupitelů TOP 09 a Hnutí pro Prahu 11 obohatil Bártovu ABL o desítky milionů korun, a to za nesmyslné a absurdní zakázky s tím, že není v pořádku ani příslušná administrativa - tedy smlouvy, zápisy o výběrových řízeních či faktury.

Za co ABL brala v MČ Praha 11 desítky milionů korun? Šlo například o pasportizaci bytů. ABL za částku 16,5 milionu korun v letech 2007-2009 prošla bezmála čtyři tisíce bytů, aby z každého z nich udělal detektiv stručný zápis typu "nezastižen, hovořeno se sousedy, v bytě bydlí sama", což trvalo několik minut. Takto detektiv prošel podle informací opozičních zastupitelů na 40 bytů denně. S cenou zhruba sedm tisíc/byt tedy ABL tato činnost vynesla zhruba 250 tisíc korun za den! "Je to navíc činnost, ze které je zhruba 95% ziskovost," řekl nám jeden ze zastupitelů z Hnutí pro Prahu 11. Podle místní opozice však měla tato činnost i jiné důvody. "ABL podle našich informací porovnávala podle rodných čísel také výpis z katastru nemovitostí. Tedy stručně řečeno, měl-li některý z nájemníků zápis, že vlastní nemovitost v Praze či Středočeském kraji, byl to důvod pro jeho vystěhování," řekl jeden ze zastupitelů. "Nejsem právník, nicméně si myslím, že toto nemá s ústavou nic společného," doplnil.

Zajímavá je také otázka samotné administrativy. Faktury firmy ABL byly vystavovány tu na detektivní činnost, tu dokonce na PR či marketing, aniž by bylo doloženo, co firma ABL pro MČ Praha 11 udělala. "Dodnes nevíme, co bylo předmětem plnění. Některé faktury byly navíc proplaceny, ač bylo patrné, že jsou duplicitní - tedy stejné číslo faktury, stejné datum jen třeba vyšší částka. Přesto byly díky panu Mlejnskému bez prodlevy ABL proplaceny," říkají opoziční zastupitelé z TOP 09 a Hnutí pro Prahu 11. 

Do výběrových řízeních v MČ Praha 11 se podle dostupných dokumentů většinou hlásily tři firmy - ABL, ABI Spec. a firma "superšpiona" Michala Moroze, který měl být náměstkem Radka Johna v jeho trafikovém resortu při Úřadu vlády. Podle dostupných dokumentů, které byly opozičními zastupiteli předloženy, byl většinou průběh výběrového řízení stejný. Morozova firma nedodala potřebnou dokumentaci (Zatupitelé se ptají - Byl to snad záměr? Či je Michal Moroz - možný Johnův náměstek - zcela neschopný podnikatel? Může být tedy náměstkem ministra?), podobně tomu bylo s firmou ABI Spec. Řízení tedy nakonec vyhrála Bártova firma ABL. Říkáte si: ABI, to zní skoro jako ABL. A nejste zřejmě daleko od pravdy. Opoziční zastupitelé z Prahy 11 totiž zjistili, že ač má firma oficiálně sídlo v Ostravě, z dokumentace České pošty při zasílání jedné korespondence vyplynulo, že byla zásilka zřejmě automaticky přeposlána na stejnou pražskou adresu, kde má sídlo ABL (ZDE najdete uvedenou poštovní dodejku - všimněte si vpravo nahoře, kde je doručovací ostravská adresa firmy ABI přeškrtnuta a nahrazena pražskou adresou, kde sídlí Bártova ABL). Zastupitelé mají k dispozici dokonce fakturu, kterou vystavila ABI Spec., ovšem razítko na potvrzení faktury je razítkem ABL. Říkáte si, že to snad není možné? Na tuto fakturu se můžete podívat ZDE.

Celá věc tedy budí dojem, že Vít Bárta využil před tím, než se Věci veřejné staly parlamentní stranou, Městskou část Praha 11 a její občany (včetně politiků, kdy v roce 2006 tehdy ještě Bártova ABL sledovala zdejší komunální politiky) jako trénink na svět velké politiky. Zdá se totiž, že zde praktikoval to, o čem hovořil v říjnu 2008 na jedné z MF Dnes zveřejněných nahrávek, kde přiznal, že jde do politiky, aby získal ekonomickou moc. 

"Musíme vytvořit nejsilnější soukromou bezpečnostní službu v zemi. Musíme dosáhnout dominantního postavení na trhu a posilovat vlastní pseudokonkurenční firmy (v případě Prahy 11 zřejmě firma ABI - pozn. redakce). A rozvíjet nové kategorie zákazníků ve veřejné správě (zdravotnictví, školství, státní úřady, samospráva, sociální služby)," popsal tehdy Bárta své ekonomické cíle. "Je třeba si přiznat, že my jako top management se chováme stejně jako dosavadní elity a společenský systém minimálně nepodporujeme - například děláme maximum pro minimalizaci daňové zátěže, korumpujeme, podporujeme protekcionalismus," uvedl v nahrávce, kterou se podařilo získat redaktorům MF Dnes. "Dokážu si představit, že když mám opravdu velkého, zajímavého zákazníka, že na něj na dva dny nebo na týden někoho posadíme, abychom věděli, kde je, co dělá, s kým se stýká. A potom se pokusíme infiltrovat natvrdo do jeho prostředí," nabádal tehdy v nahrávce Bárta své manažery.

Obyvatelé Prahy 11 zřejmě ani netuší, že si Bárta a jeho ABL zřejmě tyto své "mafiánské praktiky" vyzkoušeli na přímo na nich...

macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD
Klíčová slova: ABL, Vít Bárta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

adamicek

Problém Jižního Města je v tom, že ODS furt slibuje bazén, rok co rok, volby co volby, 20 let to už bude a furt nic. Aspoň že začali s projektem, ale nemají finance proč? Samé sliby média to neřeší. Nevím proč je furt volí, vždyť je to furt dokola. Velká kampaň i v metru stála velké peníze, místo toho aby to dali na bazén, hlavní tahák opět bazén, zase lidé nechali zblbnout a vyhráli volby. Jsem zvědavý jesli za 3 roky opět budou slibovat bazén a lidé je opět zvolí a pojede se dál bez bazénu, který na Chodově nebude ani za 50 let.