Prázdninový průzkum veřejného mínění

lidé
27.8.2019 15:11
Vždy jsem bral průzkumy veřejného mínění, které probíhaly o prázdninách s určitou rezervou. Prostě vzorky respondentů jsou v takovýchto průzkumech vždy poněkud deformované. A tak je jistá skepse plně na místě. Nicméně některé trendy z těchto průzkumů, byť prázdninových, mohou být zajímavé. Tak například hnutí ANO získalo v průzkumu o 1% vyšší volební preference nežli v tom předcházejícím. Zdá se tedy, že se mírný pokles volebních preferencí hnutí ANO zastavil. 29,5% voličů, které by hnutí ANO získalo ve volbách počátkem srpna je velmi slušné číslo a až za hnutím ANO zůstávají dvě středně velké strany: posilující Piráti (14,5%) a ODS, jejíž růst preferencí se po odchodu Klause ml. zastavil (13%). Za touto trojicí je s 8,5% Okamurova SPD, jejíž preference kolísají jak v průzkumech Medianu, tak i u dalších výzkumných agentur.

Na pátém místě v průzkumu je s 6,5% sociální demokracie, která proti předchozímu průzkumu ztratila 2%. To je zajímavý jev, vlastně největší ztráta ze všech politických stran. Je to nejspíš důsledek amatérského přístupu některých vedoucích funkcionářů ČSSD (Onderka, Dolínek, Šmarda ad.) v kauze výměny ministra kultury.

ČSSD nesvědčí spor s prezidentem, do kterého se vedení strany dostalo. Podle průzkumu agentury STEM prezidenta podporuje 75% voličů ČSSD a k tomuto číslu by vedení ČSSD mělo mít respekt.

Za ČSSD je v průzkumu s 6% KSČM. To už by mělo blikat vedení této strany varovné světélko. KSČM se dostává – a svým způsobem i ČSSD – do nemilé společnosti stran, které budou bojovat v příštích volbách o holé přežití. Tedy o účast v příští sněmovně. Preference TOP 09, STAN a KDU-ČSL se prakticky trvale pohybují kolem hranice 5%. Některá z těchto stran a možná, že všechny tři, bude držet v příštích volbách do sněmovny černého petra a přestane být parlamentní stranou.

Krátce po startu získala v průzkumu veřejného mínění Trikolora V. Klause ml. 2% hlasů voličů. To určitě není špatný odrazový můstek do budoucna, pokud si tato formace udrží současnou dynamiku.

Volební jádra a potenciály strany

Vesměs platí, že volební jádra bývají menší nežli volební preference. Počínaje sociální demokracií se 4% pevných voličů, KSČM s 3,5% pevných voličů, přes TOP 09 s 2,5%, dále STAN s 3% a lidovci se 4%, je možné říci, že všechny tyto strany jsou vážnými kandidáty „sestupu do divize“. Tedy k tomu, aby přestaly být v příštích volbách parlamentní stranou. Volební jádro hnutí ANO představuje zhruba pětina voličů a volební potenciál hnutí ANO je mírně pod třetinou voličů. Velmi silný potenciál mají také Piráti s 21,5% hlasů, kteří mohou počítat ale jen se 7,5% skálopevně přesvědčených voličů. Potenciál této strany, která vystupuje jako strana protestu, je tedy více než jedna pětina voličů. Za zmínku stojí volební potenciál ODS (17,8%). Naopak volební jádro má s 8,5% vyšší nežli Pirátská strana.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.