Předseda hlavně nesmí nudit

16.11.2010 10:58
Zatímco média nastolují obraz lítého boje o budoucího předsedu ČSSD, který prožívá takřka každý člen strany, ve skutečnosti si myslím, že tato otázka v zásadě ponechává většinu členů klidným a se stejnou lehkostí si dovedou představit na tomto postu jak Michala Haška, tak i Slávka Sobotku. A jiní by nejraději někoho jiného, jen nevědí koho.

Je to samozřejmě věc názoru a diskuze. Zatímco Zdeněk Škromach pokládá Michala Haška obdařeného mimořádným charismatem, mně zpravidla připadají jeho projevy velmi fádní. To už Slávek Sobotka v poslední době několikrát zabodoval zejména v průběhu podzimní kampaně.

Přesto je pravdou, že i v pravicovém tisku se k mému překvapení objevují úvahy renomovaným žurnalistů, které (možná pod dojmem minimálně některých vládních subjektů) mluví o ČSSD docela sympaticky, by dokonce s náhlými sympatiemi či alespoň relativně neutrálně vzpomínají na Jiřího Paroubka (Zvěřina, Leschtina), avšak o obou kandidátech hovoří ve stylu bezbarvý a ještě bezbarvější, aniž by rozlišovali, který je který.

Předsedové jsou samozřejmě různí. Klaus, Topolánek, Zeman či Paroubek byli politiky výraznými, často kontroverzními, které ovšem nikoho nenechávali lhostejnými a často dovedli uvést do varu celou českou politickou i mediální scénu. Ze současných vládních politiků zvládá tuto roli jedině Kalousek. Viděno z tohoto úhlu je jasné, že ani Sobotka, ani Hašek nemají na to, aby se zařadili k oné známé čtyřce silných předsedů.

Oba navíc mají podobný problém jako Nečas. Přes své mládí jsou v podstatě starými harcovníky, kteří se nepochybně osvědčili a osvědčují ve vysokých státních či stranických funkcích druhého sledu, ale nejsou prostě jedničkami. Obdobně jako Nečas jsou okoukaní a obdobně jako Nečas jsou tak trochu nudnými. Netvrdím, že to tak nemůže být. Konečně Nečas je také premiérem, ale přesto…
 
Martin Pecina není o mnoho starší než Sobotka či Hašek, ale svou postavou a svým vystupováním budí rozhodně dojem muže staršího. A nic naplat, předseda tak velké strany, jakou ČSSD je a jistě i bude, nesmí vypadat jako klučina. To už jsme zažili kdysi se Standou Grossem.
 
Ale nejen to. Martin Pecina dovede být zároveň slušný, zároveň věcný a přesto zajímavý. Nenudí. Není to onen stranický funkcionář, vychovávaný od plen mladých sociálních demokratů k přípravě na kariérního sociálnědemokratického politika. A v tomto ohledu si myslím, že je dobré, že chce nabídku na možné předsedy ČSSD rozšířit.
jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.