Premiér se vydal správnou cestou, ale...

temelin veze
25.10.2014 13:57
Na summitu EU byly odsouhlaseny cíle klimatického balíčku. EU do roku 2030 sníží hodnoty CO2 oproti roku 1990 o 40 %, sníží spotřebu energie o 27 % a zvýší podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na 27 %. Český premiér B. Sobotka uvedl, že ČR souhlasí se všemi třemi cíli. Řekl také, že závěr tohoto summitu, se kterým Evropa půjde na další jednání, „neohrožuje suverénní rozhodování, z jakých zdrojů bude ČR v dalších letech vyrábět energii.“

„Nevím, zda se něco Sobotka snaží zatajit většině občanů, nebo naopak skupinám majícím zájem na dostavbě Temelína či Dukovan, každopádně je ale přece logické, že odsouhlasení cílů klimatického balíčku fakticky vylučuje stavbu nových jaderných bloků v Temelíně či Dukovanech. Kam bychom při celounijní úspoře energie o 27 % elektřinu z nových bloků vyváželi, když už nyní vyvážíme ročně 20 %, tedy zhruba roční produkci jaderné elektrárny Temelín? Cíl úspory energie je sice nezávazný, takže jej ČR nemusí naplnit, ale Německo či Rakousko budou chtít tento cíl k dosažení výrobních úspor splnit,“ hodnotí situaci Jiří Paroubek.

Závěry summitu podle něho naopak zcela jasně ukazují, kterou cestou se vydat, tedy podporovat rozvoj výroby energie z obnovitelných zdrojů, a kterou se naopak nevydávat: tedy i při cíli vysoké úspory energie stavět extrémně nákladné jaderné bloky vyrábějící již nyní jen velmi málo konkurenceschopnou, drahou, elektřinu. (Zatímco na energetické burze PXE se na příští rok megawatthodina v základním pásmu prodává v přepočtu za 975 Kč, autoři energetické koncepce vyčíslili náklady na jednotku elektřiny z moderního jaderného bloku na 1600 korun.)

Paroubek k tomu dodává, že „premiér Sobotka, stejně jako ministr průmyslu a obchodu Mládek (a další), si musí uvědomit, že ačkoli zde za dostavbu jaderných elektráren lobbuje třeba nový americký velvyslanec Schapiro, pro Českou republiku není v této situaci zahájení dostavby výhodné a obrovské investice několika set miliard spojené s dostavbou spojené by se nikdy nevrátily“.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.