Prezidentské volby ve Francii 7. května večer plný nadějí a obav

macron a žena
9.5.2017 16:00
V neděli 7. května ve 20 hodin se uzavřely volební místnosti a začalo horečné sčítání hlasů, aby výsledky volev byly známy o půlnoci. Šlo o duel mezi Marine Le Pen a Emmanuelem Macronem. Před Louvrem bylo vytvořené velké pódium, odbila půlnoc a na pódium mířil Emmanuel Macron, aby pronesl první slova jako prezident Francie a rovněž a hlavně, aby poděkoval všem svým příznivcům a sympatizantům a své rodině, kteří vložili svou víru za lepší Francii do jeho rukou.

Představil svou paní a poté hovořil za velkého aplausu, mávání vlajek a držení svíček. Organizátoři požádali publikum gesty o klid a dav se zklidnil. Lidé věděli, že přijde na řadu hymna, Marseillaisa a celý velký dav zpíval. Po odevzdání sečtených hlasů dosáhl Macron na 66,6 %. Je pravda, že jak Francois Hollande, tak Emmanuel Macron a většina vlády, která končí, jsou zodpovědní za vážné nedostatky. Nejsem úplně přesvědčen jeho řešením problémů. Nejsem přesvědčen, že váhající reformy, které předkládá bez dostatečné přesnosti, budou stačit znovu obnovit Francii, zemi respektovanou, kterou jsme vždy byli a kterou se můžeme znovu stát. Vůbec však nepochybuji o jeho respektu k republikánským hodnotám ani o jeho evropských přesvědčeních. Proto jsem volil Emmanuela Macrona bez jakéhokoliv váhání. Rovněž vkládám mé naděje, že vznikne parlamentní centristická většina, ambiciózní, dobrovolná, starostlivá, aby unesla opravdový program reforem. To je jediná cesta, která povede naší vlast a naše děti k lepší budoucnosti. Je to naše poslední šance, aby Francie znovu našla své místo a Francouzi naději.

Pět let, tak jako velká většina našich spoluobčanů, jsem trpěl při pohledu na oslabení naší země a ztrátu kreditu, její ekonomické problémy. A přestože Evropa zažívala zotavení, ve Francii vládlo masivní zvyšování nezaměstnanosti, trvající degradace školského systému k újmě dětí nejvíce znevýhodněných. Ohromující neúspěch politiků mezi lety 2012 a 2017, vedených Francoisem Hollandem, živil beznadějnost Francouzů a vzrůst extremismu. S mnoha a mnoha Francouzi jsem doufal a chtěl opravdovou alternaci, zdroj zotavení naděje. Byl jsem a zůstávám přesvědčen, že Francois Fillon mohl toto ztělesnit. I přes výborně připravené primárky a odvážnou kampaň, během které se ukázala síla jeho charakteru. Lamentovat a litovat, že určitá příležitost je ztracena, netvoří součást mé stupnice hodnot. I když jsme museli pokračovat bez tohoto charismatického muže, jeho kompetence a zkušenosti odpovídaly nárokům tohoto nejistého a nebezpečného světa, který nás obklopuje, musíme bez váhání a bez momentálního stavu naší duše, sklonit před výsledky volby našich krajanů.

Jsem evropský Francouz a souzním s individuální svobodou a s absolutní nutností respektu pro většinu, aby žila demokracie, což předpokládá necouvnout ani před tlakem „ulice“ ani před komunitarismem. Vím, že naši spoluobčané si přejí zejména bezpečnost, důstojné zaměstnání, dobré vzdělání pro naše děti, aby měli lepší život. Lidem se musí opakovat, že Evropa nám přinesla šedesát let míru a prosperity. Co se týče Marine Le Pen, nenabízela žádné řešení k našim problémům. Ještě hůře, svou demagogií by zničila tuto Evropu, která nás chrání. Absurdní ekonomikou politikou, ochudila by ty nejslabší, kteří by od ní tolik očekávali! Představovala by riziko pro naší sociální soudržnost. Ať žije Francie a její občané, ať žije nový prezident Emmanuel Macron, ať má šťastnou ruku a čistou mysl při svých rozhodnutích.

(Henri de Castries, bývalý prezident AXY vysvětluje důvody podpory pro Emmanuela Macrona, svého přítele, pro Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.