Obdarovaní oligarchou Bakalou protestují proti oligarchům

bakala ateo
26.2.2016 13:37
K výročí 25. února 1948 se na Václavském náměstí konala kuriózní akce s názvem „Oligarchům zvoní hrana“. Účastníci této akce vyjadřovali svůj nesouhlas s oligarchizací českého veřejného prostoru, a to především prostřednictvím A. Babiše, jednoho z největších českých podnikatelů, mediálních magnátů a ministra financí a místopředsedy vlády a miliardáře v jedné osobě. Gesto hezké, ale když člověk vidí, že se akce účastní také politici TOP 09 či ODS. Například K. Schwarzenberg, M. Kalousek či M. Němcová, tak se musí smát, až se za břicho popadá.

Zapomněli politici TOP 09 a ODS, kteří se spolu s asi dvěma stovkami lidí (z toho stovka japonských a německých turistů) na Václavském náměstí účastnili akce „Oligarchům zvoní hrana“, že od jednoho z těchto oligarchů (nazývajícího sebe sama filantropem), Z. Bakaly, obdržely jejich strany v roce 2010 na sněmovní volby (spolu s Věcmi veřejnými) 28,5 milionu korun? 15 milionů bylo pro ODS, 7,5 milionů TOP 09 a 6 milionů Věci veřejné. Zdařilá taškařice.

A rok po volbách do sněmovny se Bakala v rozhovoru v MFD chlubil, že on se stal stvořitelem Nečasovy. Kalouskovy a Bártovy koalice a zabránil tomu, aby se premiérem stal Jiří Paroubek. Jistě. J. Paroubek by z Bakaly vytřepal dodržení příslibu prodat hornické byty nájemníkům. Takhle je Bakala mohl prodat za 20 až 25 miliard Kč zřejmě sám sobě.

Samozřejmě chápeme, že není oligarcha jako oligarcha a že oligarcha, který nás sponzoruje, je pochopitelně lepší než oligarcha, který nám konkuruje. Ale pokud M. Kalousek v souvislosti s oligarchizací, kterou sám svým působením a fungováním mocně podpořil, pronáší řeči jako: „O svobodu nepřijdeme ze dne na den, ale postupně. Každý den jsme konfrontováni s nějakým kousíčkem legislativního nebo exekutivního kroku, který nám další kousíček svobody ukrajuje,“ lze jen žasnout. Zlatá slova.

Hezké by bylo, kdyby se akce „Oligarchům zvoní hrana“ konala v Ostravě. Tam si totiž tím svým sponzorským darem třem pravicovým politickým stranám, ke kterému se tak hrdě hlásil, Z. Bakala zajistil, že nebude muset dodržet svůj slib a nebude muset nájemníkům bývalých hornických bytů OKD prodávat byty za pro ně výhodné ceny a že, navzdory smlouvě a veřejnému příslibu, bude moci od těchto nájemníků vybírat běžné tržní nájemné a později, v případě potřeby, byty prodat výhodně pro sebe…Zkrátka si na Ostravsku zajistil nesmrtelnou slávu.

Copak by asi M. Kalousek kázal lidem v Ostravě? Že jim filantrop Z. Bakala slíbil byty prodat zhruba za cenu 50 000 korun za byt, ale že by tak získal jen zhruba 2,2 miliardy korun, a takto chudý by nemohl sponzorovat Knihovnu Václava Havla, což, jak jistě uznají i obyvatelé hornických bytů, by byla skutečná tragédie? Nebo že by jim A. Babiš byty také neprodal, ale navíc by je z nich i bez náhrady vyhodil a zřídil by tam výrobny předvolebních koblih? A co by řekl lidem zaměstnaným v OKD, kterým i díky Bakalovu výjimečnému vedení společnosti akutně hrozí dříve nebo později ztráta zaměstnání?

Pravicoví politici by si zkrátka místo drzé a nestoudné účasti na akcích proti oligarchizaci českého veřejného prostoru měli jít vymýt z vlasů ty tuny másla, co tam mají, a být zticha. Míra sebereflexe, kterou oplývají, je skutečně velmi žalostná. Vlastně nulová.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.