Proti vládě demonstrovaly v Praze tisícovky lidí

obrazek
7.5.2011 17:05
Není pochyb o tom, že ve veřejnosti roste nespokojenost s asociální a korupční vládou vedou Petrem Nečasem a jeho partnery Miroslavem Kalouskem a Vítem Bártou. Protivládní demonstrace zaštítěná iniciativou ProAlt, která se uskutečnila v sobotu 7. května na náměstí Jana Palacha v Praze, tuto společenskou náladu potvrdila. Demonstrovat přišly až tři tisícovky lidí.

Na sobotní akci přišlo dokonce ještě více lidí než na první podobný protest ProAltu a dalších společenských iniciativ letošního 5. března. Hned na začátku je třeba vyzdvihnout vysokou účast zdravotně postižených občanů z celé republiky. Je to asi tím, že právě na ně bezohledná politika vlády velmi doléhá. Navíc si myslím, že právě vzhledem k tomu, že vůbec nemají lehký život, jsou více než jiní citliví na všechny sociální nespravedlnosti. Konečně také právě zástupce Národní rady zdravotně postižených Václav Krása k účastníkům manifestace promluvil s velmi emotivní kritikou zdravotní a sociální reformy.

"Současná vláda musí skončit. Myslím, že vše nasvědčuje tomu, že také skončí, řekl mluvčí pořádající iniciativy proAlt Ondřej Lánský. Kabinet označil za vládu korupce a rozpočtových škrtů, která frontálně útočí na život většiny. „Jaká je představa společnosti podle Nečase, Kalouska, Bárty? Je to prosazování sociálně necitlivé politiky bez ohledu na většinu obyvatel. Za tím vším stojí jednoduchá a brutální představa sobectví, podle ní se má každý starat sám o sebe. Jde o to, rozbít solidaritu mladých se starými, zdravých s nemocnými, zaměstnaných s nezaměstnanými, obrátit hněv proti menšinám,“ řekl také za mohutné odezvy O. Lánský.

Všeobecné rozhořčení budí, že ve jménu tzv. rozpočtové odpovědnosti a budoucí prosperity slibuje vláda „systémové šetření“ a „reformy“, ale odmítá přitom rozložit dopady opatření na všechny složky společnosti například progresivním zvýšením daní a naopak se snaží tzv. důchodovou reformou vytvořit nové podnikatelské příležitosti pro finanční sektor. Ve vystoupeních řečníků také bylo často připomínáno, že vláda navíc v posledních týdnech ztratila poslední zbytky své důvěryhodnosti a zastupitelské legitimity. Nejsou vyvrácena podezření z propojení se zájmy soukromého sektoru. Vláda nezakročila proti rozkrádání a korupci a naopak je sama zmítána korupčními skandály. Jakákoliv politická aktivita této vlády nad rámec dočasné administrace státu není ospravedlnitelná a odchod celé vlády je nevyhnutelný.

Nejen řečníci si nebrali nijaké servítky při hodnocení vlády trojkoalice Nečas-Kalousek-Bárta, své názory vyjádřili také účastníci demonstrace ve svých bezprostředních reakcích, ale také snad stovkami transparentů nad hlavami účastníků. A šlo o typicky politické požadavky: „Školné, škrty, reformy neprojdou“, „Stop Kalouskovým asociálním reformám“, „Tahle země není na prodej“, „Vláda musí padnout“, „Fuj Kalousek, Nečas, Bárta, Vondra“, ale také typicky česká lidová tvořivost „Sv. Václave, zažeň vše zlé – i dnešní Nečasy!“.

Mezi lidmi na Palachově náměstí bylo možné zahlédnout také několik tváří, které jinak známe v českého parlamentu, samozřejmě v této chvíli z opozičních lavic. Jednou z nich byl i bývalý předseda vlády a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Bylo zajímavé sledovat lidi, kteří za ním přicházeli a projevovali přízeň. Často to bylo i tak trochu dojemné, když přišel pán nebo paní s postižením řeči a jen podal ruku a zvednutým prstem ukázal své sympatie. Desítky lidí prosili o možnost se s bývalým předsedou sociální demokracie vyfotografovat nebo žádali o autogram, nejčastěji na bílé rukavice.

Konečně v našem rozhovoru s Jiřím Paroubkem naopak on ocenil, že mezi tisíci účastníků bylo tolik spoluobčanů, pro které vzhledem k jejich zdravotnímu postižení jistě nebylo jednoduché se na manifestaci vypravit dokonce i z tak vzdálených míst jako třeba Přerova nebo Olomouce. „Je dobře, že se sešlo několik tisíc lidí, aby vyjádřili svůj názor na vládu a její asociální kroky. Je třeba, aby takovéto protesty pokračovaly a vyvrcholily v sobotu 21. května na Václavském náměstí,“ řekl nám J. Paroubek.

Na dnešní demonstraci konečně promluvil také Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Je třeba zaznamenat, že s velkým ohlasem a že mezi řadou lidí zazníval názor, jak v době krize se z něho stává skutečný odborářský vůdce. „Máme prázdné ruce,“ řekl také Zavadil a odpovědí mu byly zdvižené ruce v bílých rukavicích, aby vzápětí obrazně dodal: „Zatím …“.

Právě odborářská Demonstrace proti zákeřným reformám 21. května 2011 od 13. hodin na Václavském náměstí v Praze bude krokem k tomu, aby se naplnilo i přání z transparentů účastníků demonstrace proAltu, že tahle „vláda musí padnout“, protože „společnost se škrtnout nedá“.  

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Samozřejmě.

Nechce se mi věřit, zda to není nějaký vtip, (dneska člověk nikdy neví) ale pokud není, tak si toho vážím.

Omlouvám se, že uvedu pro jistotu (aby nebylo pochyb a bylo mi rozuměno) takovou samozřejmost: Znovu se "do módy" vrací tzv. kritické myšlení. Ono to není jak víte nic nového právě v levicové politice. Víte dobře, že to lze prokázat minimálně již u Marxe a Engelse a termín "pažravost" v souvislosti s některými super-podnikateli je velmi starý.

A jak víte, cílem kritického myšlení není něco bořit. Ale kritické myšlení považuje (zestručňuji, prosím) za jaksi zbytečné nějakého představitele nebo celou sociální politiku nějaké strany  jenom chválit. Jak se říkalo: přesvědčovat přesvědčené lidi je jako každodenní kázání pro pár zbožných babiček v kostele.  

Opravdu není mým cílem kohokoliv poučovat, fakt ne. Ale pokud si tady budeme foukat jenom "svoji polívčičku", tak to není můj "šálek čaje".

Znova zdůrazňuji, že mnou lehce napadané (podle mne) nedostatky, vnímám takřka u všech politických stran. Docela nejasno mám u současných KSČM a těm proto do toho "nemluvím" = nerýpu. Možná jim prospělo, že po revoluci v žádné vládě nebyli.

macura

Pane Šebku, Vaše názory ve zdejších diskusích jsou velmi zajímavé. Spolu s Jiřím Paroubkem bychom měli zájem se s Vámi sejít. Bylo by to možné?

antoninsebek

Pro p. Karla Nižbora:

Jsem vděčný, že jste rozšířil můj obzor o termíny "Rovnáto a Suchar". Jsem rád, že jste pochopit, že mi nešlo o srovnání partají. A chtěl bych věřit, že není pravda, co cvrlikají mimo krmítko ptáci TOP-áci o dělení rozpočtu Matičky Prahy. Fakt bych byl jako občan rád, kdyby to vůbec ale vůbec nebyla pravda. Protože nikdo tam nikoho za ručku nechytil, zkusím se domnívat, že to je tak křišťálově čisté, že křišťál křišťálově čistší být nemůže.

K Vaší "nominaci" přítele Špidly do stínové vlády. Já jsem se nějak zakousl to toho termínu "řecká lež" a vrátím se k němu potřetí. To s ohledem na to, když jsem si uvědomil, že náš bývalý eurokomisař  přítel Špidla musel v době své funkce několikrát Řecko navštívit. A určitě měl plno informací. A protože měl v kompetenci "sociální oblast", tak nepochybně věděl, jaké různé a nejrůznější příplatky si Řekové demokraticky odhlasovali a v kolika letech se tam UŽ chodilo do důchodu.

Až někdy bude mít přítel Špidla u nás nějaké vystoupení, rád se ho zeptám, kolikrát a s jakou důrazností na to řecké zbytečné a sebevražedné rozhazování (jinak to nelze nazvat) upozornil v Bruselu.

V příští vládě České republiky by se tedy mohla objevit tato trojice: přítel Paroubek - ministr financí, přítel Špidla - ministr sociálních věcí a nad nimi přítel Rovnátko by to završil.

Obávám se, že pravdu měl bohužel přítel Jaroslav Flugzeug, šéf poslední volební kampaně: "Česko nemá dost ropných vrtů na splnění všech předvolebních slibů". Praotec Čech dal přednost medu a strdí proti životu v poušti.   

 

antoninsebek

Dobrý den, pane Fialo,

jsem dostatečně ekonomický vzdělán a praktikován, abych věděl, že oddělit období "panování" některé vlády s menším či větším růstem státního dluhu, je bez hodně podrobného rozboru nemožné.

JÁ JSEM VŮBEC NEPSAL O TOM, KTERÁ VLÁDA kolik  ZADLUŽILA.

Já jsem se zastavil u jedné z oblíbených frází - "řecká lež".

Děkuji Vám za informaci, že "to platilo" jenom v době nedávno minulé.

O to víc mě znepokojuje, že tento termín přítel Jiří Paroubek POUŽÍVÁ DODNES.

Proto jsem napsal otevřeně, že by bylo dobře, kdyby přítel Paroubek byl dostatečně vzdálen od rozhodování se státními penězi. Aby se jeho vliv nezvyšoval od současné 1/200 měřeno přes Poslaneckou sněmovnu PČR.

0000000000000

Zajímavé je to, že se dosud nějak sofistikovaně nevyjádřila kulturní fronta (samozřejmě ve prospěch "zodpovědných"), tak jako jsme tomu byli svědky nedávno, téměř na 100%. Kdy například Zdeňku Svěrákovi nesmrděly peníze určené na propagaci instalace radaru demokracie a míru ve VVP Brdy. Zatím se v podpoře současné "vlády většiny" umělci nějak neangažují, málo je platí (nevěřím že by v tom umělci neměli jasno, reagují odjakživa jen a pouze na řeč peněz)? Kdyby nasypali třeba Cimrmanům (jako minule), určitě by to přineslo mnoho bodů oněm "zodpovědným".

PZ

jaroslav

Je dobře, že Vaše věc informuje občany o včerejší demonstraci na Palachově náměstí. Veřejnoprávní TV si na to moc prostoru nevyčlenila.

karel-nizbor

Pane Šebku, váš komentář možná není myšlen zle, ale jakási jedovatost z něj čiší. Podobná, jako u Michala Haška, když kdesi reagoval na informaci, že by měl být Jiří Paroubek členem stínové vlády. Hašek řekl, že si přece sám vybral, že chce být řadovým poslancem a nevěří tomu, že by byl ve stínové vládě. Ale přesto po straně kolují informace, že Michal Hašek trvá na tom, aby se Zdeněk Škromach stal opět stínovým ministrem práce a sociálních věcí (na což po sjezdu sám rezignoval). Ale Hašek kupodivu neříká, že Zdeněk Škromach si vybral sám být jen místopředsedou senátu...

Do stínové vlády patří lidé, kteří jsou politicky zkušení a pracovití. V možném angažmá Jiřího Paroubka nevidím proto žádný problém. A lenocha Škromacha by měl nahradit třeba Vladimír Špidla. Dva bývalí premiéři ve stínové vládě, oba zkušení ve stínovém resortu, který by jim byl svěřen.

A co se týče vašeho srovnání Paroubka s Topolánkem pak nevím, o jaké "službě vlastní straně" to hovoříte. Mezi řadovými voliči i členy obou stran se na éru těchto dvou "buldozerů" vzpomíná. Paroubka s Topolánkem nahradili Rovnátko se Sucharem...

antoninsebek

Možná příliš otevřeně, nikoliv však zle.  

Nepřijde-li hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Takže když na Vysočinu jezdí více lidí než do Vranného, je zapotřebí v tvůrčí přestávce mezi psaním Memoárů XI a XII si nechat pohladit kožíšek uprostřed davu zpřízněných duší. Fakt nevím, proč to nebylo umožněno v tom Děčíně.  Na tom není nic špatného, ani pro jednu či druhou stranu. (Ať už si v tomto případě pojem strana představujete prostorově nebo politicky)

Já se jenom vždycky leknu, když přítel Paroubek hovoří o "řecké lži".  A když si to spojím s tím, že se nyní do veřejnosti vypustil kouřový zkušební balonek, že by se stal stínovým ministrem financí. Umím si docela představit, co všechno bylo přítomným slibováno. Že by to potřebovali, o tom jsem nikdy nepochyboval. Kromě invalidů jsou potřební policajti, hasiči, etc. a také sl. Sáblíková by potřebovala KRASObruslařský stadion. Slibem ještě nikdo nikoho neurazil, ba potěšil.

Tak existuje "řecká lež" nebo ne? Je fůra mimořádných schůzí, možná by měl Senát o tom udělat veřejné slyšení. Vždyť je to klíčová věc: můžeme se nebo nemůžeme zadlužovat? Rád bych si to vyslechl. Zatím jenom vím, že za každoroční ÚROKY ze státního dluhu bychom si mohli koupit dvě výletní luxusní zaoceánské lodě pro pět tisíc turistů. To by byly zájezdy obrozeného ROHu!

Při takových vlídných setkáních se většinou neřeší takové drobnosti, kde na to jakákoliv vláda vezme a proč to neudělala, když byla u moci (platí to pro obě největší partaje, ty dvě holky už si to zkusily několikrát, nicht wahr?)

Chci jenom věřit, že při těch milých setkáních nepadlo ono žoviální, že "státní dluhy se přece neplatí". To mohlo platit pouze v dobách, kdy po krizi následovala válka...

Myslím, že přítel Paroubek by si měl při psaní pouštět magnetofonový záznam onoho slavného vystoupení Miloše Kopeckého. "Odejdete-li nyní...."  Ono to platí ve všech žimech. Marná sláva: nestravitelný chachar Topol prokázal svým spolustraníkům největší službu tím, že odešel.

Bylo to moc silné, takové příměry? Tak pardon, budeme si i nadále foukat bebíčko a číst průzkumy.