Průzkum agentury Data Collect za měsíc červen

Jiri-Paroubek-1403-05
19.6.2021 09:44
Data Collect a Kantar CZ jsou agentury pro výzkum veřejného mínění, které pracují dlouhodobě pro Českou televizi. Chce se dodat pro úplnost, že zpravodajství ČT pracuje dlouhodobě pro pravicovou opozici.

Nemohl jsem se proto v posledních měsících zbavit dojmu, že pokud jde o průzkumy volebních preferencí politických stran, které tyto dvě agentury zpracovávají, jsou často postaveny na bázi přání. Obě dvě agentury - Data Collect a Kantar CZ – se vlastně doplňují. Jednou se objeví výsledky od jedné a pak zase od druhé v krátkém časovém rozestupu. Tyto výsledky se mají, tak jaksi doplňovat a potvrzovat navzájem....A vlastně prostřednictvím ČT a ochotných médií vytvářet veřejné mínění. 

Většina dalších agentur pro výzkum veřejného mínění nevidí tak velký přesun ve veřejném mínění ve prospěch pravicové opozice, jako zmíněné dvě „televizní“ agentury. Ale když se dívám na porovnání volebních preferencí posledního průzkumu Data Collect z června a porovnám výsledky s květnem, dochází k jistému posunu. I podle Data Collect jsou vlastně preference na jedné straně pravostředových formací a na straně druhé populistických a levicových stran zhruba v rovnováze.

Data Collect dokonce připustil, že do sněmovny by se s 5% dostala ČSSD. To je dlouho nevídaný průlom u „televizní“agentury, když obě dvě agentury drží sociální demokraty většinou mezi 3 – 4% preferencí. A najednou tato změna.

Do sněmovny by se podle Data Collect propracovala také Šlachtova přísaha s 5% hlasů.

O něco silnější než tyto dvě volební strany, jsou podle Data Collect komunisté s 5,5%. Ti prý zaznamenali pokles o 0,7%, tedy z 6,2% v květnu na 5,5% v červnu.

Před komunisty je Okamurova SPD s 10,5% hlasů, což znamená pokles jejich preferencí meziměsíčně o 2,5%.

Před SPD je volební formace tří pravostředových stran SPOLU s 19,5% preferencí. Tento výsledek znamená pokles o 1,2% oproti květnu.

Naopak druhé v pořadí preferencí, hnutí ANO, podle výzkumníků z Data Collet zaznamenalo růst z 19,4% v květnu na 20,5% v červnu.

Vedoucí Piráti a STAN mají oproti 27% v květnu nyní 25,5% preferencí.

Nechci z těchto čísel dělat nějaké dalekosáhlé závěry o obratu ve volebních preferencích ve prospěch obou vládních stran. Jednak si myslím, že ve výsledcích agentury Data Collect je příliš mnoho subjektivního… a tudíž nemá smysl dělat velké závěry. Ale logicky mně z razantní změny, ke které ve společnosti došlo eliminací třetí vlny pandemie, vychází, že by se preference vládních stran měly oživit.

Myslím, že do konce června všechny výzkumné agentury vystřílejí prach za toto pololetí. V letních měsících není možné brát výsledky průzkumů příliš vážně, takže relevantní situace nastane až počátkem září, kdy se vrátí lidé z dovolených.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.