Průzkum agentury Kantar: ANO a ČSSD ztrácejí

volební urna
5.11.2018 17:48
Agentura Kantar CZ dlouhodobě pracující pro ČT, přinesla v neděli výsledky svého nejnovějšího průzkumu veřejného mínění. Podle něj ztrácí na síle především obě dvě vládní strany: hnutí ANO i ČSSD.

Hnutí ANO zůstává i nadále vedoucím pelotonu politických stran s 27% preferencí, což znamená, že proti předchozímu průzkumu ztratilo 2,5%. Také druhá vládní strana, ČSSD, ztratila podle Kantar 1,5 procentního bodu a ocitla se tak na úrovni 5,5% preferencí. To je zatím minimum, které u této agentury ČSSD kdy měla.

Naopak dvě opoziční strany, tedy Piráti a ODS, si od voleb v předchozím roce polepšily: druzí Piráti mají již druhý měsíc po sobě 16% preferencí a narostli tak o 5 procentních bodů oproti loňským volbám. Třetí ODS má 14% a za rok zlepšila svůj výsledek o 2,5%.

Říjnové modely preferencí agentur CVVM a MEDIAN ovšem takovýto trend růstu u Pirátů, ani u ODS nepotvrdily. A konec konců ani hnutí ANO nezaznamenalo podle obou agentur takový pokles preferencí. Naopak u některých preference hnutí ANO v říjnu dokonce vzrostly.

Pokles preferencí, podle agentury Kantar zaznamenala SPD, která v říjnu dosáhla na 7,5% preferencí a zůstala tak 3% za výsledkem v loňských volbách. Hned za SPD se s 7% umístili Starostové, kteří by tak měli posílit meziročně o 2 procentní body. Těsně za Starosty se umisťují komunisté s 6,5% a lidovci s 6%. A do sněmovny by se podle průzkumu propracovala i TOP 09 s 5% ziskem.

Za daných okolností čísla průzkumu, která se týkají ČSSD, nejsou příliš překvapivá. V průzkumu agentuřy SANEP se ČSSD dostala dokonce pod hranici volitelnosti do sněmovny se 4,9%. A v průzkumu agentury Stem by měla 6,3%. Naopak MEDIAN přichází s preferencemi ČSSD na úrovni 9%...

V každém případě však je politická pozice ČSSD momentálně vážná. Strana potřebuje hlubokou politickou reformu, která se bude týkat programu, vnitřního života (usměrňovaného novými stanovami) i stranické organizace. Prvním cílem musí být obnovit alespoň zčásti ztracenou důvěryhodnost strany. Ta se v posledních letech postupně rozplývala jako sníh.

Možná, že by k upevnění důvěryhodnosti postačila pro začátek jen uplatnit dvě základní organizační opatření: přímé volby předsedy strany, předsedů krajů a předsedů okresu všemi členy a přeregistrace členské základny.To by omezilo vliv stranických bossů a kmotrů. V každém případě má vedení ČSSD o čem přemýšlet.

A upřímně, a velmi nerad to píši, pokud se nepodaří setrvalý trend poklesu volebních preferencí v příštích týdnech a měsících zastavit, zaznamená ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu nové dno svého volebního potenciálu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.