Průzkum agentury Kantar za měsíc únor

lide
11.3.2019 19:13
Oproti lednu v hodnocení volebních preferencí, podle většinou velmi přesné agentury Kantar, nedochází k žádným dramatickým změnám, ale jisté změny v trendech zde jsou.

Velmi významně posílila své preference Pirátská strana, a to na 17,5%, která tak zvýšila svůj náskok před ODS, jejíž preference o 1% poklesly na 12,5%. Můžeme mluvit přímo o trháku Pirátů, kteří se pomalu, ale jistě přibližují k vedoucímu pelotonu politických stran – hnutí ANO - s 31% preferencí. Na čtvrtém místě za touto vedoucí trojicí je SPD s 9,5% preferencí, což je o 2 procentní body více, nežli tomu bylo u této strany v lednu. A pak již následuje pět parlamentních politických stran, které jsou větší nebo menší měrou ohroženy pádem pod 5% hranici volitelnosti. Začneme-li odzadu, se 4% preferencí, tak jako ve většině jiných průzkumů dalších agentur, je to TOP 09. Druhá od konce je KDU-ČSL se 4,5%. Lidovci ovšem mají v závěru tohoto měsíce svůj volební sjezd, kde zvolí nástupce svého dlouholetého úspěšného předsedy Bělobrádka. Pokud si zvolí muže na svém místě, který dodá straně novou dynamiku, zvadlé okvětní lístky květiny zvané křesťanská demokracie mohou opět ožít. Třetí od konce v preferencích je STAN s 5%. Pokud vidím v televizních debatách a vystoupeních dosavadního předsedu STAN, Gazdíka, divím se, že tato strana má ještě stále tolik příznivců.

No a těsně před těmito třemi stranami jsou dvě strany levice. Sociální demokracie přitom posílila z 5% na 6,5%, a to zřejmě v souvislosti s oživením své publicity v období přecházejícím sjezdu této strany. Publicita o ČSSD v předsjezdovém období totiž nevyústila v hádky a veřejné vyřizování si účtů a byla v rámci možností tedy konstruktivní. Teď jde o to, tento trend vzestupu udržet. Zda se to povedlo či nikoli, uvidíme za dva měsíce. Vážnější situaci ovšem zaznamenávají komunisté, jejichž volební preference dlouhodobě klesají. To je u této, původně strany protestu, dáno tím, že komunisté otevřeně podporují vládu. I komunisté tedy mohou mít vážné problémy s tím, aby překonali ve volbách 5% hranici pro vstup do příští poslanecké sněmovny.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.