Průzkum agentury MEDIAN

lidé
12.12.2018 15:21
Průzkum agentury pro výzkum veřejného mínění MEDIAN, provedený na přelomu listopadu a prosince, nepřináší překvapivá zjištění. V zásadě do značné míry potvrzuje jevy, které byly naznačeny již ve většině předchozích průzkumů volebních preferencí politických stran jinými renomovanými agenturami.

S velkým odstupem má nejvyšší volební preference hnutí ANO, které se podle Medianu těsně zastavilo pod hranicí 30%. Přitom 21% tvoří jeho volební, tvrdé jádro voličů. Na druhém místě průzkumu je ODS s 13,5% preferencí a s 9% volebního jádra. Za ODS následuje v těsném závěsu s 13% pirátská strana, jejíž volební jádro je ovšem jen 5,5% voličů. Jinak řečeno, pokud přijde nějaký vážný otřes týkající se Pirátů, tato strana může snížit své volební preference rychle až na 5,5%.

Oproti jiným průzkumům MEDIAN hodnotí příznivěji šance Okamurovy SPD: na 10% ,s volebním jádrem 7,5%.Obě strany levice zaznamenaly oproti předchozímu průzkumu MEDIANU, tak jako v jiných průzkumech dalších agentur, pokles podpory. Sociální demokracie je na 7,5% preferencí, s volebním jádrem pouhých 4,5% voličů. Komunisté jsou na 7%, ale s volebním jádrem 5,5%. Dá se tedy říci, že komunistům se postupem času „podařilo“ stlačit svůj elektorát téměř na úroveň tvrdého jádra voličů. Sociální demokracie v případě dalších neúspěchů má ještě „prostor“ k dalšímu poklesu až pod úroveň volitelnosti do sněmovny. Za sociální demokracií a KSČM následují tři strany, jejichž perspektiva budoucí činnosti ve sněmovně je vážně ohrožena. Podle MEDIANU má STAN 5,5% volebních preferencí, ale jen 3% volebního jádra. Lidovci jsou na 5,5% a TOP 09 na 5% volebních preferencí, ale každá z těchto stran má jen 2,5% volební jádro. S ohledem na omezené volební jádro těchto všech tří stran lze předpokládat, že všechny tři politické strany by měly, pokud by volby do sněmovny proběhly nyní, vážné problémy v budoucí sněmovně znovu zasednout. Průzkum MEDIANU tedy nepřináší nic zásadně převratného. Potvrzuje, snad jen s výjimkou pozitivnějšího pohledu na vývoj preferencí SPD to, co přinesly v poslední době jiné výzkumné agentury.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Minule jsem psal o tom, že vzhledem k 19% pirátských preferencí od Kantaru a kolem 34% anoistických preferencí od Stemu mají tyto strany nadstandardní vztahy s jednou nebo druhou agenturou. Tady bych mohl napsat, že překvapilo 10% pro SPD od Medianu. S nadsázkou bych řekl, že asi Tomio koupil nezanedbatelný díl agenturních akcií. Bohužel, tedy pro mne bohudík, shodil Median hypotézu o přechodu voličů od japonského k slovenskému vůdci. Pochopitelně nesouhlasím s 2,5% tvrdým jádrem pro lidovce, kteří jsou věhlasní svou pevnou a ukázněnou voličskou skupinou. Zkrátka Median ušetřil za poslední průzkum, opsal výsledky z loňských parlamentních voleb, které na poradě vedení jenom mírně poupravil. Věřím, že předvánoční mediánské prémie budou štědré.