Průzkum preferencí podle Kantar CZ

obrazek
9.3.2020 16:16
Agentura pro výzkum veřejného mínění Kantar CZ zpracovala za únor průzkum veřejného mínění volebních preferencí politických stran.

Na prvním místě, jako obvykle v posledních letech, se objevuje hnutí ANO s 31% hlasů. To je o 1% více nežli při lednovém šetření. Nemyslím, že je z toho možné vyvozovat nějakou tendenci ke strmému růstu preferencí. Na druhém místě jsou Piráti s 15,5% preferencí, což je o 1,5% méně, nežli v předchozím měsíci. Problém s podporou Pirátů, respektive s jejím kolísáním v jednotlivých měsících, je v tom, že jejich pevné jádro je poměrně úzké a proto dochází k výkyvům v jednotlivých měsících roku. Prostě jejich potenciální voliči reagují citlivě na změny v činnosti pirátské strany. Na třetím místě je ODS, jejíž podpora mírně vzrostla na 13%. Zdá se, že vývoj volebních preferencí ODS žádnou větší dynamiku nenabírá. Prostě ODS zůstává zhruba stále „na svém“. Za ODS následuje v přehledu volebních preferencí s poměrně velkým odstupem šest dalších parlamentních stran, jejichž preference se pohybují mezi 6,5% sestupně ke 4,5%. Podle Kantar CZ by 6,5% preferencí získal STAN a Okamurovo SPD. O něco méně (5,5%) by získala TOP 09 a sociální demokracie. 5% by měli, tak jako v předchozím měsíci, lidovci. Zdá se tedy, že změna ve vedení lidovců, ke které došlo, se zatím pozitivně neprojevila. No, a podle průzkumu Kantar CZ poslední stranou z šestice dlouhodobě ohrožených stran je KSČM, se 4,5% preferencí. Dá se říci, že všechny tyto strany s preferencemi od 4,5 – 6,5%, jsou stranami, které nemusí v příštích volbách do sněmovny překonat hranici 5% hlasů, potřebných ke vstupu do poslanecké sněmovny. Na tuto situaci neupozorňuje jen průzkum agentury Kantar CZ, ale i průzkumy dalších agentur. Prostě ve vedení šesti uvedených stran by zvony měly znít na poplach.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

     Takto se tedy v reálu potvrzuje krátkozratost nynější politiky kdysi levicových, nyní se zvoucích stran ČSSD a její historicky o něco levicovější  odnože KSČM. Tato vedení zjevně nadřadila svůj osobní prospěch, být alespoň částečně u mocenských koryt, nad stragické cíle, kdy mají být předvojem neprovilegovaných mas v nynějším mafiánském kapitalismu. Vlastně, sbíraje takto marketingové drobty, které jim vhodí jim vládnoucí oligarcha Babiš, podpisují ortel nad tradiční levicí. Předpověď se jeví jasná. Korytáři těchto stran splynou s politickou divizí ANOfertu a kdysi řadoví členové budou hledat politické zakotvení u jimých polických straniček či hnutíček, které se zdají být levicověji, pro lidově a vlastenecky zaměřeny.  U příležitosti blížícího se výročí narození bývalého vrcholného předtstavitele V. I.Lenina, potvrzuje se, že vůbec, popřípadě špatně tito šefíkové studovali nyní jako naprosto zjevní opurtunisté jeho díla např. Co dělat ?, Krok vpřed a dva kroky vzad. a samozřejmě i mimo jiná velikánova díla i Hrozící katastrofu a jak jí čelit. Netřeba studovat dějiny všesvazové komunisitcké strany (bolševiků). Ještě z hodin tehdejší občanské výchovy za reálného socialismu, včetně  kurzů studia MLP při výkonu VZSv tehdejší ČSSR, si  alespoň částečně pamatujeme, že V. I.  tehdy ještě Uljanov na přelomu 19. a 20. století n.l., se angažoval jako organizátor marxistických kroužků, posléze zakládal  ve Svaz boje za osvbození dělnické třídy až po Sociálně demokratickou dělnickou straně Ruska a její historické následovnice. Zjevné nepuoučení se z historie MDKH takto má pro politickou levici tragické důsledky a v návaznosti pro celé lidstvo jako takové, které se většinově zaměřilo na vidinu zisku, mamonu a adrenalinových zážitků. Nastávající poslední apokalyptický však bude lidstvo víc než bolet.

Jiří Volný st.

Všechny strany, tedy až na jedinou, ČSSD, v euro-volbách uspěly. Některé prognózy přisuzovaly SPD 4,5% a získala 9%. Lidovci se pořád motali kolem 5 až 6% a získali 8%. TOP-09 je jasné, že se musí přimotat do nějaké koalice. Její značka je však velmi pošramocena a navíc nejznámější tvář, tedy M.Kalousek slouží jako protyp absolutně asociálního politika. Jedinou záchranou je volební značka "STAN s podporou TOP-09", tedy v lepším případě, v horším "STAN s podporou menších pravicových stran". M.Kalousek by se, podle mého názoru, zachránil jedině tehdy, když by přesvědčil J.Hamáčka k vytvoření společného volebního subjektu "Za nové bruselské zítřky". Doufám, že předseda ČSSD má zbytek cti a na tuto habaďůru nepřistoupí.