Průzkum preferencí stran podle Kantar CZ

eurovolby
13.5.2019 13:34
Agentura pro výzkum veřejného mínění Kantar CZ, spolupracující s Českou televizí, bývá dlouhodobě nejpřesnější, pokud jde o odhady volebních preferencí a jejich srovnání s realitou. Podle agentury Kantar CZ, která zveřejnila volební preference tuto neděli v Otázkách Václava Moravce, by nepochybným vítězem voleb do poslanecké sněmovny, v závěru dubna a začátkem května bylo hnutí ANO s 30% voličské podpory. Za ním, na druhé pozici, by se umístili Piráti s 16% preferencí. Obě dvě strany přitom poněkud ztrácejí svou podporu, a to o 3 procentní body. U Pirátů je to výkyv z měsíce na měsíc a u hnutí ANO je to jev, ke kterému dochází již po řadu měsíců.

Třetí nejvyšší volební preference za hnutím ANO a Piráty má ODS a to s 13,5%. Na čtvrté pozici v odhadech je SPD s 8,5%. Lze říci, že tyto strany budou mít velmi pravděpodobně i nejlepší volební výsledky ve volbách do Evropského parlamentu, které zaznamenávají citelně nižší účast voličů a zejména velmi rozdílnou účast podle jednotlivých zájmových a sociálních skupin a vrstev české společnosti. K evropským volbám přicházejí spíše vzdělanější, příjmově silnější voliči ze střední třídy, kteří mají jistý vztah k Evropské unii.

Na páté pozici průzkumu pro volby do poslanecké sněmovny je podle Kantar CZ ČSSD s 6,5%.

Počínaje v tomto průzkumu sociální demokracií, i další čtyři politické strany budou zažívat ve volbách stres z možného propadu volebního výsledku pod 5% volební hranici, jejíž dosažení je nutné pro vstup do Evropského parlamentu.

Podle průzkumu by KSČM získala 6% hlasů, hnutí STAN rovněž 6% hlasů a KDU-ČSL 5,5% hlasů. Poslední z parlamentních stran v pořadí průzkumu je TOP 09, která by získala jen 4% hlasů. Jak známo, TOP 09 spolu se Starosty a Zelenými kandiduje do Evropského parlamentu ve společné předvolební alianci, kde je velká šance, že tato aliance potřebný počet hlasů pro vstup do EP získá. Podle jiných průzkumů má tato aliance dokonce druhý či třetí největší potenciál pro volbu, a to za hnutím ANO. Ve volbách se ovšem v takových případech jedna plus jedna nemusí nutně rovnat dvěma. Proto bych mírnil optimismus, co se týče zmíněné předvolební aliance z hlediska jejího možného volebního vítězství.

Pokud jde o komunisty, nemyslím si, s ohledem na silné pevné jádro komunistických voličů, že by tato strana měla zásadní problém se do EP propracovat i tentokrát. Ale nebude to vůbec žádná sláva.

Za necelých čtrnáct dní již budeme znát výsledky voleb do Evropského parlamentu a tak může každý porovnat kvalitu odhadu volebních preferencí jednotlivých agentur s realitou. Osobně se domnívám, že i z tohoto hlediska, tedy velké snahy o realističnost pohledu, bude agentura Kantar CZ mít, podobně jako další agentury pro výzkum veřejného mínění, zájem o co nejpřesnější prognózu volebního výsledku nyní, tedy teď těsně před volbami....

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.