Průzkum SANEP: Důvěra členům české vlády

sanep logo
5.3.2019 13:32
Průzkum agentury SANEP přináší velmi zajímavá čísla o důvěře veřejnosti k jednotlivým členům vlády.

Celkem bez překvapení nejlépe, pokud jde o důvěryhodnost, dopadl v průzkumu Andrej Babiš s 48,7%. To, že je A. Babiš první z celého vládního pelotonu, není zase až tak překvapivé. Překvapuje spíše odstup od dalších představitelů vlády. Prostě A. Babiš má za sebou vynikající marketingové zázemí a nedělá hrubé politické chyby. Veřejnost, prakticky jedna polovina z ní, mu důvěřuje. A to je vynikající úspěch. A je vynikající mít takovéhoto činitele v čele vlády, protože on je pak pro svou stranu tahounem každých voleb. Tedy v aktuálních podmínkách i voleb do Evropského parlamentu (EP).

Na druhém pólu důvěryhodnosti , tedy na konci pelotonu ministrů, se ocitl ministr zahraničních věcí Petříček s 10,3%. Ministr Petříček má přitom naprosto skvělou podporu v mainstreamových médiích, počínaje Právem a veřejnoprávními médii, zejména ČT, konče. Bylo by dobré s mediálními odborníky posoudit, proč má Petříček tak nízkou podporu veřejnosti, když naopak kvarteto sociálně demokratických ministrů, Hamáček, Maláčová, ale také Toman, jenž je vnímán především jako odborník (anebo právě proto) a ministr kultury Staněk, mají ve veřejnosti velmi slušné vnímání. Nejlépe je na tom Hamáček, jemuž důvěřuje téměř 24% respondentů. Dále Maláčová, jíž důvěřuje přes 23% respondentů. Hned za ní následuje s 22,4% ministr zemědělství Toman a za ním, možná pro někoho překvapivě, ministr Staněk s 21,4% podpory. Myslím, že v sociální demokracii po zveřejnění tohoto čísla podpory veřejnosti Staňkovi by měly ustat plané spekulace o tom, jak a kdy tohoto ministra nahradit. Ministři kultury z povahy věci nejsou příliš vidět (výjimkou byli někdejší ministři Pavel Dostál a také Vítězslav Jandák). Proto je do jisté míry překvapivé, že ministr Staněk se dostal v hodnocení od respondentů před sedm svých dalších kolegů z vlády.

Ještě se ovšem vrátím ke špičce tohoto přehledu důvěryhodnosti členů vlády, v němž s přehledem vede A. Babiš. S poměrně velkým odstupem za ním (s 34,3%) se objevuje ministryně financí Schillerová, za ní s 32,4% ministr životního prostředí Brabec a za ním s jistým odstupem s 27,2% ministr zdravotnictví Vojtěch. Také se vrátím k nizoučké důvěryhodnosti ministra zahraničí Petříčka, 10% je opravdu žalostně málo. Marketingové zázemí ČSSD by se mělo intenzivně touto otázkou zabývat. Jistě existují cesty, jak se může Petříček v hodnocení občanů dostat výše, než zatím je. Pokud by snad dlouhodobě zůstal na této úrovni, pak to bude problém zatěžující i sociální demokracii a její volební preference. Ministr Petříček je současně už dnes také místopředsedou sociální demokracie. Jak jej nazval senátor Štěch, je "politikem budoucnosti". Obávám se ale, že i v budoucnosti bude potřeba, aby se politici intenzivně zabývali svou důvěryhodností a svou popularitou. Jinak svým stranám moc nepomohou....

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.