Průzkum STEM: ANO 32,9%

babiš makáme
11.5.2018 14:47
Podle průzkumu, obvykle dosti přesné agentury pro výzkum veřejného mínění STEM, nedochází v dubnu k výrazným změnám ve volebních preferencích stran oproti únoru.

Hnutí ANO si v zásadě udržuje svojí podporu téměř třetiny voličů (32,9%). Na druhém místě je ODS s 13,7%, jejíž preference vzrostly za dva měsíce o 2,7% a to jistě není nepodstatný nárůst. Způsobuje to zřejmě rozhodnost ODS v odmítání spolupráce s A. Babišem, takže tato strana se stává jakýmsi přirozeným gravitačním polem pro ty voliče, kteří nesouhlasí s Babišovou politikou. Zhruba tatáž čísla jako ODS, 13,5% respondentů, mají Piráti. Ti mají přibližně stejnou voličskou podporu, jakou měli v únoru, ale tato podpora od voleb poměrně výrazně vzrostla. Na dalším místě v pořadí je SPD s 9% respondentů, což je méně než získala ve volbách, ale za posledního půl roku vlastně nedochází k významným posunům voličské přízně. Na dalším místě s 8,5% je KSČM, která má zhruba stejnou podporu veřejnosti jako před dvěma měsíci (8,7%). Až teprve na dalším místě v pelotonu menších stran, je ČSSD se 7%, což je jen nepatrně méně nežli byl výsledek průzkumu v únoru t. r. (7,1%). Tento výsledek určitě není skvělou zprávou pro vedení sociální demokracie, ale uvidíme, jak voliči ČSSD budou reagovat na právě uzavřenou koaliční smlouvu mezi ČSSD a hnutím ANO. Za ČSSD se řadí ty strany, které se pohybují mírně nad hranicí 5% volitelnosti jako KDU-ČSL s 5,4% anebo pod ní: TOP 09 s 3,9% ña STAN s 3,9%.

Celkově lze říci, že hnutí ANO si uchovává a spíše mírně posiluje svou pozici, podle tohoto průzkumu agentury STEM, svou dominantní pozici v české politice. Koaliční partner hnutí ANO ve vládě, ČSSD,co se týče vývoje volebních preferencí, stagnuje. Voliči a potenciální voliči ČSSD jistě čekají na další signály této strany, že je schopna prosadit žádoucí změnu ve své politice, ve svém programu, marketingu a tedy ve své celkové image. Veřejnost bude velmi citlivě reagovat na výsledek vnitrostranického referenda, které se uskuteční během příštích týdnů a také na ministry, nominované za ČSSD do Babišovy vlády. Příští týdny napoví a do poloviny roku už budeme mít jasnou odpověď v postojích potenciálních voličů ČSSD, mj. také, jak se dívají na koalici s politickým partnerem, v jehož čele stojí stíhaná osoba. Vše je tedy otevřené, a pokud vývoj volebních preferencí ČSSD v příštích měsících bude pozitivní, nebude potřeba žáádné korekce této politiky učinit. Bude - li však pokles preferencí pokračovat, musí se ČSSD odhodlat k zásadní změně, jejíhož obsahu nechci v tuto chvíli vůbec dohlédnout.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.