Průzkumy osobnostní popularity CVVM

cvvm
14.2.2019 17:26
Agentura CVVM uskutečnila dva zajímavé průzkumy osobnostních preferencí politiků. Jednak v mezinárodním měřítku a dále v měřítku národním. Pokud jde o to, jak se dívají Češi na evropské a světové politiky, je to zajímavá sonda do duše českého národa.

Nejpopulárnější z celého pelotonu průzkumem posuzovaných evropských a světových politiků je Miloš Zeman s 50% popularity. Lze v zásadě říci, že i v tomto „mezinárodním průzkumu“ si M. Zeman udržuje úroveň popularity na národní úrovni. Druhý v pořadí, a ani to není velké překvapení, je s 44% slovenský prezident Kiska. A po něm následuje, což je na české poměry naprosto nevídané, maďarský (!) předseda vlády Orbán s 34%, což do značné míry odráží to, že Češi oceňují jeho odstup od bruselských elit a také jeho samorostlou politiku. Na dalším místě je vcelku překvapivě britská premiérka Mayová s 32% a za ní rovněž překvapivě francouzský prezident Macron s 31%, který ve své zemi čelí zatím nevídané a stupňující se opozici mimoparlamentních sil. Hned za nimi, ale s odstupem, je s 23% slovenský premiér Pellegrini. To vůbec není špatné číslo s ohledem na to, že Pellegrini není ve své funkci ještě ani rok. Zajímavý je postoj Čechů k silné trojce světové politiky. A. Merkelová se těší popularitě u 21% Čechů, D. Trump u 20% a V. Putin u 19%. To na první pohled nevypadá zase tak špatně, ale pokud sečteme respondenty, kteří mají k těmto politikům a státníkům výhrady s čísly jejich popularity, dostáváme se do záporných hodnot. U Merkelové s 49%, u Trumpa s 48% a u Putina s 48%. V každém případě jsou to zajímavá čísla.

CVVM také měřilo, tak jako pravidelně, popularitu českých politiků a představitelů státu. Nejvyšší popularitu, tak jak již bylo výše uvedeno, si drží prezident Zeman (48% v tomto průzkumu). Vysoko je s 39% také premiér Babiš. Vysoko si v průzkumu stojí také dva činitelé státu, kteří jsou bokem od výkonné politiky. Šéf Ústavního soudu Rychetský a guvernér ČNB Rusnok. Zajímavá jsou také výsledky sociálně demokratických politiků, a to s ohledem na blížící se sjezd ČSSD. Strana se v nejvěrohodnějších průzkumech veřejného mínění (Kantar, SANEP) limitně blíží k 5% hranici. Politický úspěch vypadá pochopitelně jinak. Ale v tuto chvíli je nezbytné koncentrovat síly a to v takových osobnostech, které česká veřejnost vnímá pozitivně. Předseda Hamáček je pozitivně vnímán 32% respondentů a zaznamenal od posledního měření 5% nárůst. Velmi slušný potenciál popularity má i ministryně práce a sociálních věcí, Maláčová. S 26% popularity tak zaznamenala oproti předchozímu měření 8% nárůst. Tito dva lidé by měli být osou příštího vedení ČSSD, o tom není a nemůže být žádného sporu. S jejich výsledkem v tomto průzkumu je v rozporu výsledek měření u ministra zahraničí Petříčka. Přes velkou podporu pravdoláskařských novinářů a médií, kteří sociální demokracii stejně nikdy nebudou volit a ani ji podporovat, dosahuje tento hoch 12% popularity. A 49% respondentů jej nezná. Prostě sázka na špatného koně…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.