Průzkumy a únorové preference stran podle SANEP a MEDIAN

lidé 19
28.2.2019 13:31
Agentura SANEP spolu s agenturou Kantar, jejíž odhady volebních preferencí se podle mého názoru blíží nejvíce volebním výsledkům.před krátkou dobou své průzkumy zveřejnily. Dalšími agenturami, které je dobré sledovat, jsou ještě MEDIAN a STEM. V každém případě je rozumné sledovat spíše než jednotlivé, číselně vyjádřené preference politických stran, vývoj preferencí těchto stran a tedy tendence, které se v české politice projevují. Oba dva průzkumy (SANEP přinesl nový průzkum), obdobně jako průzkumy jiných agentur, odhadují jako lídra volebních preferencí hnutí ANO se zhruba třetinou podpory voličů. To je s předstihem zdaleka nejvíce ze všech politických stran. Podle MEDIAN má hnutí ANO 33,5% a podle SANEP 32,1% volebních preferencí. Na druhém místě v obou průzkumech jsou Piráti, jejichž podpora je podle SANEP 16,5% a podle MEDIAN 13%. Zajímavé je u této strany trvalé posilování její pozice, především mezi městským elektorátem. Na třetím místě žebříčku volebních preferencí jsou v obou průzkumech shodně občanští demokraté s 13% u MEDIAN a s 15,2% u SANEP.

Oba průzkumy pak vcelku shodně ještě ukazují pozici STAN a TOP 09, přičemž obě tyto strany jsou vlastně již pod hranicí volitelnosti (STAN v průzkumu MEDIAN má 5%), tedy těsně pod hranicí 5% anebo na ní. Podle obou průzkumů se KDU-ČSL se svými preferencemi pohybuje mírně nad hranicí volitelnosti 5%: u SANEP 5,3% a u MEDIAN s 6%. Uvidíme, do jaké míry se pozitivně či naopak negativně projeví změna lídra strany, ke které dojde na březnovém sjezdu lidovců. Také pozice SPD v procentuálním vyjádření je v obou průzkumech zhruba shodná: 7,2% zní odhad SANEP a 7% je odhad MEDIAN. Komunistický elektorát, podle obou agentur, střednědobě spíše stagnuje. Podle SANEP je na 6,1%, podle MEDIAN je to o něco lepší se 7,5%. Co můžeme říci jednoznačně je to, že podpora vlády nepřináší komunistům, tedy straně protestu, žádný velký politický benefit ve formě nárůstu volebních preferencí. Pokud jde o sociální demokracii, obě agentury její pozici i vývoj jejich referencí v posledním roce odhadují poněkud rozdílně. Podle MEDIAN s jistými peripetiemi preference ČSSD rostou až na únorových 8%. Podle SANEP naopak spíše střednědobě klesají až na 5,6%. Kde bude pravda, ukážou za tři měsíce volby do Evropského parlamentu, protože nejlepším průzkumem veřejného mínění vždy byly a jsou volby. I když volby do Evropského parlamentu jsou volby poněkud jiného charakteru nežli volby do sněmovny. K evropským volbám přichází spíše voliči, kteří mají pozitivní vztah k EU, voliči vzdělanější a spíše ve městech.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.