První průzkum v nouzovém stavu

smajlíky volby
19.10.2020 15:20
Včera byla zveřejněna v pořadu V. Moravce na ČT zajímavá čísla průzkumu veřejného mínění agentury Kantar CZ. Tento průzkum je vlastně první, který byl "nabírán" po volbách do krajských zastupitelstev a senátu a v době nouzového stavu.

Čísla ukazují velké posuny ve volebních preferencích stran. Hnutí ANO sice stále vede, ale jen s 24,5% volebních preferencí, což je nejméně za poslední tři roky. Zdá se, že v tuto chvíli začínají voliči trestat hnutí ANO za chyby, jichž se dopustilo při boji proti pandemii. Nebo spíše váháním při stanovení opatření majících za cíl snížit počet koronavirem infikovaných osob a obecně rozsah onemocnění. Jinak řečeno, respondenti dávají dosud nepoznanou měrou hnutí ANO jako největší vládní straně vinu za nezvládnutí boje s pandemií.

Na druhém místě v pelotonu politických stran, seřazeného podle výše volebních preferencí, jsou Piráti s 19%. Výsledek preferencí hnutí ANO je nyní o 3% body nižší, než-li u předchozího měření a naopak u Pirátů se oproti předchozímu měření preference zvýšily. Výsledkem je zatím nejmenší zaznamenaný rozdíl ve volebních preferencích obou těchto stran.

Na třetím místě ve volebních preferencích je ODS s 13,5% hlasů. Za ODS následuje STAN se zatím nevídanými 9,5% volebních preferencí. STAN přitom dlouhodobě zaznamenával volební preference kolem 5% a nyní dosáhl zhruba dvojnásobku. To je velmi podstatná změna. Na tomto výsledku má nepochybně velký podíl výborný volební výsledek v krajských a především senátních volbách. Hnutí STAN bylo tentokrát mimořádně úspěšné a čeští voliči prostě takto reagují. Podobný bonus ostatně nyní dostávají i ostatní středopravicové strany včetně Pirátů.

Na pátém místě v pořadí volebních preferencí je SPD s 8%. Za SPD následují čtyři strany, které se pohybují v pásmu kolem pětiprocentní hranice volitelnosti. Jsou to lidovci s 6%, dále TOP09 s 5,5 %, KSČM s 4,5% a ČSSD se 4%. Obě dvě levicové strany budou voliči trestány za nepříznivý výsledek v krajských a senátních volbách. Je to bumerangefekt v opačném směru, než-li jaký zažívají ve volbách úspěšné pravostředové strany.

Osobně si myslím, že tento efekt úspěšných, respektive pro jiné strany neúspěšných voleb, bude mít na volební preference jenom dočasný charakter po několik týdnů. Pak se začnou preference pravostředových stran vracet k předchozímu normálu. Nejsem si ale jistý, zda k podobnému jevu dojde i u preferencí hnutí ANO. Zejména pokud porostou počty infikovaných osob nemocí covid-19 a počty mrtvých, bude mít hnutí problémy a nebude posilovat.

Zdá se, že se na pravé straně politického spektra formují dva relativně velmi silné politické bloky. Podle tohoto průzkumu by mohli Piráti a STAN, kteří mají vůli postupovat společně, možnost překonat v tuto chvíli volebními preferencemi dlouhodobě nejsilnější politickou stranu, hnutí ANO. Druhý blok spíše konzervativního charakteru mohou představovat lidovci, TOP09, vedený Fialovou ODS, který silou preferencí nemusí příliš zaostávat za výše zmíněným blokem Piráti-STAN. V tuhle chvíli by tyto dva zvolna se politicky přibližující bloky stran mohly získat bezpečnou většinu v příští poslanecké sněmovně.

A tento jejich záměr by se naplnil zejména tehdy, pokud by strany levice, dosavadní spojenci premiérova hnutí ANO, oslabily do té míry, že by se do příští sněmovny už vůbec nedostaly. Anebo by byly natolik oslabeny, že by svou vahou ve sněmovně již nehrály žádnou velkou roli v mocenských úvahách o vládním uspořádání.

Dne 11. září jsem na tomto serveru zveřejnil svůj článek "Největší chyba Babišovi politické kariéry?". Tento článek byl v mnoha směrech předvídavý a anticipoval řadu problémů, které vzniknou v důsledku pravděpodobného rychlého vývoje pandemie a jejího zanedbání ze strany premiéra. Bohužel jsem se ve svých odhadech příliš nemýlil.

Věci samozřejmě budou mít svůj vývoj a nemusí být nutně pro vládu jen negativní. Zdá se, že Prymulův koncept boje proti pandemii, ale také Hamáčkovo klidné řízení Ústředního krizového štábu, mohou během několika týdnů přinést určitý zvrat v boji proti pandemii. Nicméně, v každém případě A. Babiš v průběhu září jednostranným nasloucháním marketingovým odborníkům ztratil několik týdnů drahocenného času. V důsledku toho nyní prohrává boj s pandemií na body.

Sociální demokracie by měla rychle uzavřít kapitolu krajských a senátních voleb a začít se intenzivně věnovat obnově strany tak poničené Sobotkou a spol. a přípravě na existenční zápas, kterým budou za rok volby do poslanecké sněmovny. Strana potřebuje nový, inspirativní a moderní střednědobý program. Potřebuje změnit svou marketingovou praxi a tvář, prostě potřebuje celou řadu věcí dělat jinak nežli dosud. Podle mého názoru to není nic nedosažitelného. Za rok se dá mnoho udělat. Cílem by mělo být dostat se bezpečně k volebnímu výsledku mezi 8-10% hlasů.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Pane Volný ptáte se k čemu takový průzkum. No k tomu, aby TV a pan Moravec svůj pořad ještě více vyšrouboval proti současné vládě a především jejímu premiérovi. O nic jiného nešlo a nejde.