Quo vadis Turecko

turecko vlajka
1.11.2015 23:28
Po sečtení téměř 90 % hlasů má podle turecké státní televize TRT Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa T. Erdogana nakročeno k získání absolutní většiny. Podle turecké televize proislámsky orientovaná strana zatím získává 50,3 % hlasů, to znamená 325 křesel v parlamentu s 550 poslanci. Vládnoucí strana je v dostatečném předstihu před třemi hlavními politickými konkurenty.

Podle Guardianu za určitých okolností může AKP získat takovou většinu, že bude moci provést ústavní změny. K dosažení ústavní většiny má AKP nakročeno poprvé od nástupu k moci v roce 2002. Předpokládá se, že prezident Erdogan pomocí změn ústavy posílí své pravomoci podle amerického modelu. Toho se obávají jeho političtí oponenti, protože očekávají, že jeho rostoucí autokratické chování se vymkne kontrole.

V reakci na předběžné výsledky voleb na jihovýchodě  Turecka vypukly mezi kurdskými obyvateli nepokoje. Policie proti demonstrantům zasahuje vodními děly.

Volby se staly logickým vyústěním nejhorších krveprolití v posledních několika dekádách. Stovky lidí byly zabity během bojů mezi kurdskými rebely a bezpečnostními složkami na jihovýchodě země.   


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.