Rakousko před parlamentními volbami

prater
23.9.2019 06:09
„Rozhodněte se s námi, jděte proto k volbám“ vyzývají nejvyšší představitelé rakouské Národní rady – poslanecké sněmovny – její prezident Wolfgang Sobotka za lidovce a jeho náměstkyně sociální demokratka Doris Buresová a Annemaliese Kitzenmüllerová za Svobodné k nedělním mimořádným volbám. Volby, které se konají pod oficiálním heslem „Kdo nejde volit, nechá za sebe jiné řešit“ byly vyvolány poté, co po prvé v poválečných dějinách byl odvolán parlamentní většinou ze své funkce v květnu spolkový kancléř Sebastian Kurz, který stál v čele koaliční vlády konzervativních lidovců s populistickou Svobodnou stranou.

Podle  dosavadních předpovědí měli by obdržet lidovci 35 procent hlasů, sociální demokraté 23, Svobodní 20, liberální NEOS 8 a Zelení 11. Sebastián Kurz má přitom v současné době podporu 39 procent voličů a má naději být opět designován do funkce spolkového kancléře. Otevřeným problémem zůstává s kým by byl schopen uzavřít koaliční dohodu o nové spolkové vládě. Jeho největším konkurentem je šéfka sociálních demokratů Pamela Rendi-Wagnerové, které se podařilo mobilizovat voliče levého tábora a zřejmě získat značnou část dosud nerozhodnutých voličů.

Pokud jde o Svobodné silnou podporu má jejich nový šéf Norbert Hofer, který minulý týden ve Štýrském Hradci zvolen na sjezdu své strany 98,25 procenty hlasů. Jako kancléře by ho podpořilo   66 procent  Svobodných a lidovců 27 , pokud by byla obnovena předchozí koalice.

Kurz ve své volební agitaci sází na udržení rakouské identity, která bude zajištěna především zvyklostmi, tradicí a spolkovou činností, která zajistí komunikaci mezi obyvatelstvem. To je garantem, že Rakousko bude zachováno v době rostoucí imigrace. Podle jeho názoru importování jiných kultur a tradicí by mohla vyvolat negativní změny.  Rendi – Wagnerová zdůrazňuje, že cílem sociálních demokratů je zabránit  předcházející pravicové koalici lidovců se  Svobodnými jejichž vláda skončila ibizkým videoskandálem. Je proto  ochotna vytvořit různá spojenectví s výjímkou koalice se Svobodnou stranou. Je proto nutné dosíci co nejrychleji politické změny, které vyloučí opakování tohoto skandálu. Šéf Svobodných Norbert Hofer nabídl přitom lidové straně pokračovat ve ztroskotané koalici, ale přitom nevylučuje přejít do opozice, kterou jak prohlásil po léta dokázali Svobodní, že jí dovedou také využít. Obnovení koalice je však nabídkou o které zřejmě nebude jednoduché s Kurzem jednat jako o otázkách  prosazování přímé demokracie,  zvýšené finanční podpory armády a odbourání poplatků pro provozování veřejné rozhlasové a televizní služby ORF.

Týden před volbami učinil Hofer překvapivý krok a využil pravomoci, kterou mu udělil sjezd, že může sám rozhodovat o postavení funkcionářů strany. Suspendoval z funkce předsedu poslaneckého klubu v dolnorakouském zemském sněmu Martina Hubera. Tento přední funkcionář Svobodných 20.dubna  před pěti léty v den narozenin Adolfa Hitlera na svém facebooku uveřejnil blahopřání, „těm které mají tento den narozeniny“. Hofer se odvolal na své prohlášení na sjezdu, že vystoupí ostře proti těm, kteří poškozují jméno Svobodných. Wolfgang Sobotka v této souvislosti poznamenal, že Svobodní dodnes nebyli  však schopni zpracovat dějiny své strany  a z toho vyvodit svoji odpovědnost.

Richard Seemann

        

        

 

 

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.