Rekordní počet kandidátů pro ruské volby

sobchak
24.1.2018 09:52
Ne méně než 64 kandidátů na nejvyšší státní funkci se představí v březnu v ruských prezidentských volbách proti V. Putinovi, kterému se říká „neporazitelný“. Statut Putina coby favorita neodrazuje konkurenci pro prezidentské volby konané 18. března 2018.

„Jsem si jistá, že vysoké nároky obyvatel Ruska se projeví během volební kampaně,“ prohlásila preziedntka Senátu Valentina Matvijenková. Nyní volební komise registruje kandidáty. Opozdilci, kteří jsou nerozhodní, dosali 4 dni času navíc na rozmyšlení a odevzdání příslušných podkladů. Někteří, kteří jsou podporování nějakou stranou, těží z výhody poskytnutí delšího času.

Putin, který je tentokrát rozhodnut vystupovat jako kandidát všeho lidu, si letos dovolil luxus, a sice přehlížet při své kandidatuře svou stranu Jednotné Rusko, která existuje již 15 let.

Po minulých volbách v roce 2012 šéf Kremlu zjednodušil procedury pro účast v dalších prezidentských volbách. Nyní stačí, aby každá strana měla 500 podepsaných členů místo 45 tisíc nutných pro registraci. Počet podpisů u nezávislých kandidátů potřebných pro registraci ke kandidatuře se snížil z dvou milionů obyvatel na 300 tisíc.

Čtyři oficiální stranické formace, které působí ve Státní dumě, jsou osvobozeny od povinnosti dokládat stanovený počet podpisů. „Tato volební kampaň se mění na reklamní kampaň pro lidi, kteří by chtěli být celebritami,“ říká politolog Stanislav Berkovsky. Opoziční novinářka, Xenia Sobčaková, jejiž otec byl politickým mentorem V. Putina, se nyní snaží podchytit všechny příznivce protikorupčního hnutí. Zbývá jí sehnat ještě 100 tisíc podpisů.

V současné době pouze lídr nacionalistů Vladimir Žirinovsky se může pyšnit podporou strany LDPR. Žirinovsky bude již po šesté kandidovat. Sám ale ví, že proti Putinovi nemá šanci.

(Podle Le Figaro - ZP)

 

O post hlavy Ruské federace se bude ucházet i skandalistka Xenija Sobčaková.)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.