SANEP – volební preference leden 2020

lidé ct
20.1.2020 13:12
Musím říci, že na konci minulého týdne zveřejněný průzkum veřejného mínění agentury SANEP mě zaujal ze dvou důvodů. Za prvé, podle průzkumu SANEP je Trikolora V. Klause ml. někde bezpečně nad 5% hranicí, nutnou pro vstup do sněmovny.

Bohužel, všechny údaje o procentech preferencí z průzkumu jsou jen komentované, nikde jsem nenašel zpracovanou přehlednou tabulku preferencí za leden. Nicméně v listopadové tabulce preferencí by měla Trikolora 7%. Druhým zajímavým momentem průzkumu je to, že by se podle agentury SANEP do sněmovny nedostala ČSSD. Ta má, opět podle SANEP, méně nežli 5% (konkrétní číslo však chybí). Jinak volební preference stran v lednu mají dle SANEP víceméně podobnou strukturu, jako tomu bylo v listopadu.

V průzkumu vede hnutí ANO s 28,9%. Za ním je ODS s 10,8% a Piráti s 8,9%. Pořadí na prvních třech místech je úplně stejné, jako v listopadovém průzkumu a jsou jen drobné číselné rozdíly preferencí. Na čtvrtém místě průzkumu je SPD s 7,8% (v listopadu 8,1%). Na pátém místě podle SANEP je Trikolora, což je v hrubém rozporu s tím, jak situaci vidí např. agentura STEM, která Trikoloře přisuzuje jen 0,5%. Dále v průzkumu následuje KSČM s 6,4%. Poté následují strany, které dlouhodobě oscilují kolem 5% hranice volitelnosti: KDU-ČSL (5,5%), ČSSD (v listopadu 5,2%), TOP 09 (5%) a STAN (4%).

Pokud jde o sociální demokracii, myslím, že strana musí začít velmi váženě řešit otázky svého programu, respektive jeho rozsáhlých inovací. Dále pak vytvořit určitý plán obnovy politické práce strany a strukturu strany jako takové, což by zvýšilo její politickou konkurenceschopnost. A samozřejmě přijít také se změnami marketingu včetně návrhu na progresivní využití sociálních sítí.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Jenom doplním z listopadového průzkumu, pozdější jsem na stránkách Sanep nenašel, že se účastnilo skoro 18tisíc oslovených a pravděpodobně i ochotných odpovědět respondentů z 220tisíc zaregistrovaných. Průzkum byl proveden na vzorku skoro 2tisíc vybraných podle místa bydliště, věku, vzdělání atd. 

Pokud by ještě byly zohledněny výsledky posledních voleb, tak by se asi jednalo o nejrozumnější metodu průzkumu volebních preferencí.

Dovolím si podělit se s laskavým čtenářem o svou hypotézu jednoho z kritérií věrohodnosti průzkumu. Vycházím z toho, že nejpevnější voličské jádro mají lidovci, které volí celé rodinné klany katolického vyznání, zejména na Moravě a ve Slezsku. Pokud má KDU-ČSL v průzkumu kolem šesti procent, tak je průzkum, alespoň podle tohoto kritéria věrohodný.

Skromně očekávám za toto zjištění alespoň čestný politologický doktorát od samotného předsedy ODS.