Saúdští agenti byli posláni k zametení stop

Khashoggi-aoutube
19.11.2018 14:34
Dva muži se objevili na saúdském konzulátu v Istanbulu. Oficiálně patří „ke skupině vyšetřovatelů“, čítající jedenáct osob. Tento tým byl pověřen Rijádem v polovině října vyšetřit zmizení novináře Džamála Chášukdžího.

Video z 15. 10. 2018 přináší nové indicie, kompromitující Rijád: tyto dvě osoby, jak potvrzuje turecká televize, nejsou nikdo jiný, než al-Janobi a al-Zahrani, dva známí saúdští „čističi“. Ti dorazili na turecké území 11. 10. 2018 za účelem zničení důkazů o vraždě saúdského novináře. Jeden z nich je chemik a druhý expert na toxikologii. Podle tureckého listu Daily Sabah oba dostali za úkol docházet pravidelně na saúdský konzulát po dobu jednoho týdne, aby zničili jakékoli stopy po vraždě v rezidenci konzula dříve, nežli se turečtí vyšetřovatelé dají do práce.

Zapouzdřené ve svých vlastních lžích, saúdské království stále opakuje svůj příběh podle nových tureckých zjištění. Rijád nakonec konstatoval, že šlo o nedovolenou operaci nejvyšších činitelů státu. Tento nový informační prvek podporuje tezi o promyšlené a nařízené vraždě nařízené z nejvyšších kruhů saúdské monarchie. Před dvěma týdny Istanbul potvrdil, že oběť byla zardoušena a poté jí byly odděleny údy. Poradce prezidenta Recepa Erdogana Aktay se přiklonil k možnosti, že tělo novináře bylo rozpuštěno v kyselině. Do dnešního dne a přes velkou snahu tureckých vyšetřovatelů se nepodařilo najít žádnou nitku ani spojení k novináři Džamálovi Chášukdžím.

Prezident Erdogan, držíc pod tlakem Rijád, vyzval Saúdskou Arábii, aby zodpověděla mnohé otázky týkající se této kruté vraždy. „Viníci jsou mezi osmnácti zadrženými osobami“, vyjádřil se turecký prezident ve Washington Post a stvrdil to podpisem. Každopádně chtějí vidět vůli Ankary, udělat v tomto zločinu jasno než budou přijaty unáhlené závěry. „Víme, že král není zahrnut do skandálu, musíme hledat přímé viníky“. Při své cestě do Japonska turecký ministr zahraničí Cavusoglu připustil existenci jiných ohromujících důkazů. „Tyto důkazy jsme ještě nezveřejnili, avšak nabídli jsme zemím, které to zajímá, že do materiálů mohou nahlédnout“.

Turecko zřejmě hledá čas, aby mohlo vytěžit z této aféry, která se přeměnila na válku v komunikaci mezi dvěma konkurenčními zeměmi muslimského světa. „Podle mého názoru“, říká turecký vyhledavač informací Ali Özcan, „Erdogan už všechno ví, jestliže v daném termínu nedojde k demisi Mohameda bin Salmána, doufá, že mu vydají jako viníky některé vysoce postavené protějšky“.

(podle Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Možná, že by stačilo jen spláchnout vodou ve vaně zbytky po té lučavce královské, no když rozpouštíte někoho, kdo má zlaté zuby, tak se to prodraží.