Sezóna protestů

4.3.2011 11:01
Mrazy polevily, dá se jít do ulic. Sezóna protestů proti vládě diletantů začíná v sobotu v Praze na Náměstí republiky ve 14:00. Svolaly ji občanské iniciativy ProAlt, Alternativa zdola, ekologické Nesehnutí, Vzdělání není zboží, Akční spolek nezaměstnaných i velice aktivní křesťanská Ekumenická akademie, ale přijdou i představitelé odborů a opozičních stran. Už je to tady.

Výčet toho, proč by se měla jít trojkoalice do ústraní stydět, by byl dlouhý. Začínal by „řeckou lží“, která ji přivedla k moci, když vyděsila lidi hrozbou státního zadlužování. Po volbách se karta obrátila a zadlužování se stalo nejoblíbenějším sportem trojkoalice. Základem je finanční kutilství, kterým soustavně podtrhává státní příjmy ve prospěch bohatých. Už loňský deficit byl rekordní, ale zdá se, že rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Rozpočtový schodek za letošní leden a únor je dokonce dvakrát vyšší, než byl v loňském roce za stejné období, protože proti nevelkému přírůstku výdajů o 4,6 procenta (kopíruje růst HDP a inflaci) nestojí růst příjmů, ale naopak jejich pokles o 2,6 procenta. Není divu, že ve vládě, které se to sype na hlavu, vznikla panika. Jejím výsledkem je sebevražedné rozhodnutí o zdvojnásobení dolní sazby DPH co možná nejdřív, nejlépe už od října.

Skutečnost, že opravdu jde o výsledek paniky nad „řeckým“ vývojem financí vlády rozpočtové odpovědnosti, dokazuje veřejně deklarované překvapení dokonce i Kalouskova stranického kolegy z TOP 09, ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ještě před dvěma týdny zachraňoval vládu před jistým pohřbem, pokud by nedokázal odvrátit zhroucení systému zdravotní péče, a teď může do stejného maléru nečekaně spadnout znovu. Jak píše Václav Pergl v Právu, zvýšení DPH znamená, že zdravotnictví zaplatí za léky, materiál a všechny další služby nejméně deset miliard korun navíc. To by mohlo vážně ohrozit přidání peněz lékařům a sestrám v tomto a dalších letech. Lékařské odbory už varují, že takový scénář je pro ně nepřijatelný. "Tento skokový nárůst DPH bude pro nás zásah, se kterým jsme nepočítali," přiznal podle Práva ministr.

Penzijní reforma má potřebu zvyšování daní zamaskovat, proto byla tak rázně ukončena debata, přestože návrh reformy v dnešní podobě prostě nedává smysl. Rázné ukončení debaty odsoudil i prezident Václav Klaus, i když jeho představa o minimálním důchodu (zrušení zásluhovosti) není o nic přitažlivější. Expertní tým NERV chtějí opustit po Pavlu Kohoutovi další ekonomové, informuje Miroslav Zámečník. Toho pobuřuje naprostá necitlivost vlády k tomu, co všechno by měli pojištěnci zaplatit. Vláda otevírá přístup ke zlaté žíle také reklamním a mediálním agenturám s bombastickou náborovou kampaní do individuálních fondů. NERV naopak prosazoval švédskou zkušenost, kdy fondy pojištěnce neznají, dostanou jen číslo z centrály a nemohou tedy vnucovat i plejádu dalších produktů.

K smíchu je také představa, na kterou upozornil Jan Keller, že občan na začátku životní dráhy musí věštit vývoj své pracovní kariéry na 30 let dopředu, zejména jestli ho nepotká úraz, rozvod nebo jiná finanční katastrofa (či nedejbože nezaměstnanost a krize). Vstup do systému je dobrovolný, ale vystoupit se nedá. Kdo do toho jednou vleze, za tím zaklapne past a dalších 30 let musí být schopen za všech okolností platit. Kdo nezaplatí svůj „dobrovolný“ příspěvek navíc, tomu bude mu místo penze narůstat dluh vůči systému. Jak to nakonec dopadne, tušíme - přijde místo penze exekutor?

Tohle všechno a mnoho dalšího se tedy bude probírat v sobotu v Praze na Náměstí republiky a možná i jinde. Sezóna protestů začala. Pesimisté tvrdí, že nemůže být hůř, optimisté jsou opačného názoru. Pak si je třeba sezóny užít, může být docela krátká. První akce je pro zahřátí, v těch dalších se musí více konkretizovat prostředky i cíle. A rovnou uvažovat o tom, co potom. Až to spadne.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Pane Adamíček, já se ke srovnání VV s SS přidám, protože jak je možné, že si v demokratickém státě soukromý subjekt zorganizuje tzv. pořádkové hlídky na šikanování lidí? Takto začínaly SA před nástupem Hitlera v Německu.
adamicek
Vláda by měla už konečně nalét čistého vína:

1) není schopna ufinancovat deficit se současným zdaněním

2) není schopna učinit adekvátní protikorupční opatření, typu zprofanového Nečasova: "Padni komu padni", protože nemůže odpojit od penězovodů své kmotry, kteří financovali jejich volební kampaně, viz. insolvence VV (alias jednotek SS, předvolební hlídky), a proto nemůže ani snížit daně nýbrž zvýšit.

3) vyhrát "demokratické" volby znamená mít vstupenku k miliardovým zakázkám a státním podnikům, tak sponzoři zaplaťte volební kampaně a budete mít zakázky.
racek
Žadna demise nebude, hoši ještě zdaleka nesplnili všechny úkoly. Ještě budeme koukat, tohle je jen předehra.
germanicus
Zbyňku, velké díky za skvělou pozvánku na demonstraci. Dokonce i Porybný se pochlapil a v dnešním (4.3.) Právu na druhé straně vlevo dole umístil upozornění na tuto demonstraci. Pokud Tě tam uvidím resp. potkám, přihlásím se a zavzpomínáme na 10.12. 1988 na Škroupově náměstí. Řekl bych, že máme na tento rok jako minimální program demisi Nečase, maximální program pak demisi (pád) celé kolouskovo - nečasovy vlády.
racek
No, fakt že jo, potvrzuje se, že zvýšení DPH půjde jednak na snížení odvodů firem, tedy ke zvýšení zisků (transeruje se stejně většinou do zahraničí, že...) a za druhé k církevním restitucím. Tzv důchodová reforma s tím nemá nic, ale zhola nic společného. Je to divné, ale už na to přišel i Klaus a to je co říci ...
Tedy, slovo svinstvo, které použil nejvyšší odborář proti Kalouskovi je velmi slušné označení, myslím. Příliš slušné.
1rytir
Dobře a hlavně přehledně sestavený článek pravdivě odrážející dění v posledních dnech, ba i hodinách. Nicméně souhlasím s kolegou Kyselým, v podstatě tak trochu korespondujícím se závěrem článku Zbyńka Fialy, druhý píše o konkretizaci toho, co nastane až to spadne, první se ptá, kdo se ujme režie? Odpověď v tuto chvíli neznám, myslím si však, že pro jakousi základnu budoucího občanského odporu návrhům současné vlády by prospěla široce pojatá podpisová akce podobná té, co se ujala proti navýšení DPH u knih.
Co kdyby redakce Vaše Věc cosi podobného iniciovala? Signatáři by pak mohli jasně odsoudit a říct hlasité NE takto pojaté důchodové reformě, zvyšování DPH, zdražování, ožebračování a demontáži všeho, co ještě funguje!
zdobinsky
Začne také chatařská sezóna...
Lidé se u nás jen tak nevzbouří. Ani před dvaceti lety na to nepomýšleli. Musel přijít impuls zvenčí. Protestní akce byla tehdy víceméně zinscenovaná. Kdo a kdy se tentokrát ujme režie? To je oč tu kráčí.