Skandální výroky ministryně Válkové v rozhovoru pro ECHO24. Ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo, říká. Myslí tím i popravené studenty a Lidice?

Lidice
24.3.2014 13:52
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (nominovaná do vlády za hnutí ANO) poskytla internetovému deníku echo24.cz delší rozhovor, který téměř okamžitě vyvolal rozhořčení. V souvislosti s poválečným odsunem německého obyvatelstva uvedla, že si o odsunu „myslí to nejhorší“ a dodala „ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo“ .

Paní Válková, jakkoli můžeme mít a máme výhrady k některým z nemnoha jejích počinů ve funkci ministryně spravedlnosti, je jistě vzdělaná žena. Její vyjádření je proto o to více šokující. Těžko by taková slova člověk přijal od odsunutých Němců. Jestliže toto ovšem prohlásí ministryně české vlády, je to na pováženou. Kde jsou prameny takovýchto slov?

Odsun bývalých československých občanů německé národnosti nebyl jen jakýmsi svévolným rozhodnutím československých orgánů, ale také Postupimské konference vítězných mocností. Jejich představitelé nebyli názoru „ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo“. Na rozdíl od Heleny Válkové věděli přinejmenším o vyhlazení Lidic.

Tolik se nedělo? Jaká jsou fakta

V období Protektorátu bylo popraveno minimálně 8237 osob. Jejich skutečný stav je pravděpodobně vyšší, o některých se záznamy nedochovaly, skutečné číslo může činit kolem 10000 osob

Oběti "konečného řešení židovské otázky" – zavražděno bylo zhruba 73000 českých Židů

Rómské oběti - zhruba 6.000 osob, číslo je patrně vyšší

K koncentračních táborech zahynulo přibližně 20000 osob

Oběti z řad partyzánů jsou uváděny ve výši 500 osob

Oběti z řad nuceně nasazených - minimálně 3461 ověřených případů, skutečný počet je vyšší

Padlí a zavraždění v Květnovém povstání českého lidu - přes 8000 osob

Oběti z řad antifašistů v pohraničí - minimálně 1000 osob

Oběti z řad českého a polského obyvatelstva na Těšínsku - asi 2000 osob

Hovoříme ovšem jen o lidských ztrátách, nikoli o exploataci hospodářství českých zemí, o studentech, kterým bylo upřeno právo na vzdělání, zmařených protektorátních rocích lidských životů.

Druhý případ podivných kroků a slov členů Sobotkovy vlády

Připomeňme, že v krátké době jde o druhou podivnost v jednání a vyjadřování členů vlády Bohuslava Sobotky. Před několika dny vešla totiž ve známost schůzka ministrů Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana s představiteli Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Na jednání, jehož se zúčastnili i další lidovci v ústavních funkcích, se německá strana dověděla o prioritách nové české vlády. Jak uvedl ministr Herman, „nedílnou součástí politiky KDU-ČSL je aktivně se podílet na prohloubení bilaterální spolupráce se sousedním Německem". Samozřejmě se můžeme ptát, jaké pověření vlády k takovému jednání se Sudetoněmeckým landsmanšaftem lidovci měli a pokud to bylo setkání pouze na bázi strany, proč hovořili o vládních věcech.

Nyní se zcela nepřijatelným vyjádřením o odsunu a dění v okupovaných českých zemích přichází ministryně Helena Válková.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka by si měl najít čas na vysvětlení excesů členů své vlády.

 

Část rozhovoru ministryně Válkové v internetovém deníku ECHO24.CZ. Plné znění zde

Řekněte čtenářům ještě něco o sobě. V LN nedávno psali, že existuje dokument, podle kterého si vás v roce 1978 proklepávali jako případnou zaměstnankyni na IX. Správě SNB.

Ale já se u Sboru národní bezpečnosti skutečně o žádnou práci nehlásila! Považuji to za dezinformace, která mě má poškodit. Já jsem se o sobě dozvídala různé věci. Třeba že mám německé občanství. Přitom žádné nemám.

A to tedy vzniklo jak?

Mám trvalý pobyt v Pasově, mám tam byt, zhruba jednou měsíčně tam jezdím. Víte, já jsem částečně z německé rodiny, tatínek byl z Opavy, v roce 1938 se ale přihlásil k české národnosti, šel do protektorátu a protože školy byly zavřené, přihlásil se k protektorátní policii. Ale vždycky, i po válce, trval na tom, abychom se učili německy, že německá kultura je ta skutečná kultura, Goethe, Schiller... A vyrostla jsem v podstatě bilinguálně.

Co si myslíte o odsunu německého obyvatelstva?

To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.

Počkejte, to platí řekněme oproti Polsku. Ale neplatí to vůči předchozím obdobím českých dějin. Nepoužíváte tu měřítka nacistů?

Ne. Chci říct, že je prostě hrozná škoda, že česko-německé soužití skončilo, a neříkám, že Němci na tom nenesou vinu.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

libuse-zavoralova

"Doma mě učili, že německá kultura je ta skutečná kultura...." To je síla. Česká ministryně spravedlnosti s trvalým pobytem v Pasově. Hitler by měl z jejího výroku asi radost.

Vladimír Štingl

Narazil jsem na "reprodukci" z ECHA na PL v okamžiku, kdy se tam další z neskutečných prasáren našich "politiků" objevila. Nevím, zda tento národ postrkává na piedestal moci pouze kolosální svině a prasata, ale nelze se jakkoliv slušně vyjadřovat k takové zrůdě, navíc ve funkci ministra spravedlnosti. Po Zaorálkovi, Hemannovi, Bělobrádkovi, Dienstbierovi...... Válková. Jedna "MUDr." nám vykládá jak "zná důchodce" a v podstatě jim stačí nasypat do "koryt šrot soucitu a morální opory" a oni si poradí, další ksindl by poslal presidenta Beneše do Haagu a jeho předchůdci měli "něco" společného s Lety.... Kalousek žaluje V. Putina, zajistí pro církve stovky miliard, aby "nezadlužil" naše děti a vnuky..... Fülle nám líčí jak sankcemi "srovnáme" Rusko, Bělobrádek s Hermannem "konspirují" se sudetoněmeckým landsmanšaftem, prostě nekončící řada lhářů, grázlů, kteří s námi manipulují a my jim to dovolíme.

To co předvedlo to individuum jménem Válková, to je "dokonalé". Ještě, že vyjádřila "lítost" nad nebohými Němci a "zúčtovala" se zločinnými Čechy. Mimochodem, uvedená čísla zavražděných, umučených, zmrzačených díky "nebohým Němcům" bych si dovolil doplnit o padlé Čechoslováky, Moraváky na všech frontách II. světové války...... Statisíce, miliony mrtvých a zničených životů a rodin našich předků bylo tolik, že to NIKDY NIKDO NESMÍ ZAPOMENOUT. A ti, co to vyvolali, jsou viníky a spoluviníky toho budou  schopni opět, protože se to již dávno "VELMI DOBŘE NAUČILI" a nyní jsou jim nápomocni i další (říkávalo se tomu V. kolona.....zrádci vlastních národů). Ukrajina je jen jednou z dalších "zkoušek" a přípravou.....

"Madam" Válkovou, jako, že je to "něco", co bych měl považovat za ženu, srazit ze schodů ministerstva je "příliš zdlouhavý" proces. Odporné, hnusné individuum.

Titulů může mít na dva řádky, ale IQ má na úrovni tykve..... Babiš má skutečně "vybrané kusy" ve "funkcích". Pokud by měl "charakter", tak tam to individuum už nyní NEBUDE.... a JE JEDNO JESTLI JE TO PROVOKACE VŮČI "ANO". Nebo s dotyčným "novinářem" hovořil analfabet, neználek ducha mdlého? Co nám předvedou odborníci na nesmrtelnost zeměkoule ala Stropnický, komunistovšehobijce Komárek apod......? Je to vůbec možné v 21. století???? Co mají tahle individua za sebou, co mají v hlavách, co si o sobě myslí? DĚLAJÍ SI DOSLOVA CO SE JIM ZLÍBÍ......

Jedna z nejodpornějších zpráv, vyjádření, které jsem za posledních 24 let zaregistroval..... HUMUS.....