Skotsko chce pryč z Velké Británie

skotská vlajka
14.3.2017 15:40
Zdá se, že komplikace plynoucí z brexitu, tedy z rozhodnutí většiny britských občanů odejít z EU, nekončí, ale spíše začínají. Velká Británie začíná praskat ve švech.

Skotové od časů britského krále Jakuba II., který byl současně také skotským králem, jsou věrni politické unii s Anglií. V referendu, které proběhlo ve Skotsku v roce 2014, zvítězili poměrně výrazně zastánci setrvání Skotska ve Velké Británii.

Nyní je však situace jiná. Co se změnilo? Změnilo se to, že mírná většina Britů, a procentuálně nejméně z nich právě obyvatelé Skotska, hlasovala proti setrvání Británie v EU. Skotové ale chtějí být v EU, respektive alespoň většina Skotů takto hlasovala při hlasování o brexitu loni v červnu.

Nyní se skotská premiérka Sturgeonová obrátila na britský parlament, aby jí umožnil vyhlásit referendum o odchodu Skotska z Velké Británie znovu. Zdá se, že pokud bude referendum o osamostatnění Skotska vyhlášeno, je možné očekávat, s pravděpodobností hraničící s jistotou, odchod Skotska z Velké Británie.

Odchod Skotska z Velké Británie dá inspiraci také Severnímu Irsku, jehož obyvatelé mají ve své převážné většině také zájem o setrvání své země v EU. Z Velké Británie se tak poměrně v krátkém čase může stát Británie malá…

(jip)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.