Sobotka odpověděl na interpelaci týkající se výroků ministryně Válkové. Je stejně skandální jako výroky samotné

Lidice
2.5.2014 11:05
Výroky ministryně Heleny Válkové v rozhovoru pro ECHO24.cz, ve kterých srovnávala odsun Němců a poměry v protektorátu, přičemž o odsunu Němců si myslí to nejhorší, kdežto Čechům se „zase tolik nedělo“ rozbouřily hladinu veřejného mínění. Vládní koalice je odmítla projednávat na půdě Poslanecké sněmovny a proti hlasoval i premiér Bohuslav Sobotka. S písemnou interpelací se na něj proto obrátila poslankyně Kateřina Konečná.

Odpověď premiéra Sobotky máme k dispozici. K. Konečná nám k ní řekla, že ji nijak nepřekvapila. „Samozřejmě, že si premiér nerozhází hnutí ANO a neohrozí své vládnutí jen proto, že paní ministryně vyslovila svůj názor, že se Čechům ´zase tolik nedělo´,“ hodnotí politické důvody zcela vágního textu předsedy vlády.

Premiér se staví za ministryni i připomínkou jejího vyjádření, že její výroky o „dění v protektorátu, jak ona sama uvádí, nebyly vnímány v potřebném kontextu. Takto prezentované jsou fakticky nepřesné, mylné“. Zřejmě se v tak závažné otázce spokojil s vyjádřením Válkové a ani se nepodíval na stránky ECHO24. Tam jsou výroky naprosto jasné.

V souvislosti se závažným zlehčováním postojů paní ministryně nám K. Koneční řekla, že se jí v té souvislosti vybavil výrok někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna: „Chceš-li poznat charakter člověka, dej mu moc.“ „Pan premiér nám svůj charakter předvádí v plné kráse,“ dodala.

Bez odezvy zůstalo poukázání poslankyně na další výrok ministryně Válkové, že její otec „vždycky, i po válce, trval na tom, abychom se učili německy, že německá kultura je ta skutečná kultura, Goethe, Schiller“.

„Z této odpovědi až mrazí, protože skutečná kultura je jen ta německá?! To je věta, kterou používali nacisté k odůvodnění nadřazenosti Němců nad ostatními národy. I přes to, že text byl v interpelaci takto zvýrazněn, pan premiér ho nejspíše přehlédl... Či snad s ministryní své vlády souhlasí?,“ říká Kateřina Konečná.

Text odpovědi Sobotky je potom stejně skandální, jako výroky samotné. Díky interpelaci poslankyně Kateřiny Konečné dnes o B. Sobotkovi víme víc, než včera. Vůbec to není lichotivé. Upřednostnil post před vyvozením závěrů z Válkové výroků šlapajících po památce obětí nacistické německé nadřazenosti. Studentů z roku 1939, povražděných lidických dětí, mrtvých z Ležáků, účastníků domácího odboje, povražděných českých Židů.

 

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend
Klíčová slova: odsun, Protektorát, sobotka, Válková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.