Sobotka v jižních Čechách bez úspěchu

sobotka ateo
30.1.2017 15:53
Na krajské konferenci ČSSD v Jižních Čechách utrpěl tandem Sobotka Chovanec první vážnější porážku ve své cestě za nominacemi na březnový stranický sjezd.

Řekněme si úplně otevřeně, že nominace na předsedu ČSSD prováděná krajskými konferencemi probíhala až dosud prakticky jedině aklamací, což dává poněkud falešný obraz o údajné jednotě ČSSD. V tajné volbě na sjezdu mohou delegáti sjezdu hlasovat úplně jinak. A kromě toho složení delegátů sjezdu nakonec i přes veškeré úsilí Starce, Bisonů a dalších specialistů, nemusí vůbec zaručovat plánovaný výsledek tajné volby předsedy ČSSD. Koneckonců, jaká bude politická pozice B. Sobotky před sněmovními volbami, pokud získá na sjezdu v tajném hlasování bez protikandidáta například jen 52 – 55 % hlasů? Určitě to pro něj nebude politicky nějak konfortní situace půl roku před sněmovními volbami. Každá strana potřebuje silného, nezpochybnitelného lídra.

Ostatně se zdá, že přes veškeré úsilí zmíněných odborníků lidských duši, může velmi pravděpodobně dojít k nezvolení M. Chovance prvním místopředsedou strany. To by samozřejmě znamenalo jistý posun ve stranické hierarchii a další oslabení pozice B. Sobotky.

V politice se vždy musí počítat i s určitou mírou nepředvídatelnosti, která vyplyne například z nějakých nečekaných krizových momentů, zejména v souvislosti s jedním či dvěma možnými těžkými mediálními útoky, v tomto případě na Chovance a na Sobotku. Na Sobotku to může být OKD či něco jiného a na Chovance známé kauzy, které jsou s ním spojované. Anebo nepříznivé rozhodnutí v kauze Altnerem.

Je ovšem otázka, zda A. Babiš, který ovládá nejpodstatnější část českých médií, má na definitivní destabilizaci pozice obou vedoucích funkcionářů ČSSD politický zájem. Skoro můžeme předpokládat, že nikoli. Ale na jejich dalším oslabení, které je alespoň na nějaký čas zavede do defenzivy, nesporně zájem má. Tak že bych řekl, že v období tak tři až čtyři týdny před stranickým sjezdem můžeme v médiích očekávat takové politické útoky…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.