Sociální demokracie se rozhodla sebemodernizovat. Pomůže to?

15.3.2014 13:33
Sociální demokraté dnes v hotelu Olšanka diskutovali o modernizaci strany. Navážou na pokusy Jiřího Paroubka? Na facebooku Paroubek reagoval na mediální srovnání jeho pokusů a dnešních modernizátorů.

V tradicí se stávajícím sídle svých „velkých“ jednání v pražském hotelu Olšanka se snaží oživit něco, co před lety začínal tehdejší předseda Jiří Paroubek. Bude v odpovídajícím čase jistě zajímavé srovnání závěrů dnešních záměrů Bohuslava Sobotky s dřívějšími pokusy jeho předchůdce.

* * * 

Poznámka J. Paroubka na facebooku

V. Dolejší je starý, nepoučitelný kádr MFD, proto mě nepřekvapují jeho zjednodušená klišé. V dnešním článku „S modernizací už narazil Paroubek…“ píše o tom, že se mi prý nepodařilo prosadit na sjezdu ČSSD v roce 2007 „modernizační opatření“. Prý také proto, že „Paroubkova modernizace“ byl vlastně protimluv, protože on byl pro většinu lidí prototypem antimodernizace. Proč se mi tedy podařilo dosáhnout nejlepších volebních výsledků v dějinách ČSSD (2006 a zj. 2008)? V. Dolejší zaměňuje nepřijetí několika námětů na změnu Stanov sjezd za modernizační projekt, který byl na sjezdu schválen a během roku uplatněn. Senzační a neopakovatelný výsledek ČSSD v krajských a senátních volbách v roce 2008 byl výsledkem uplatnění opatření z projektu modernizace. Nemyslím, že by se chtěl V. Dolejší s projektem modernizace z této doby seznamovat. Jeho plnění je popsáno v mých pamětech „Plnou parou v politice“ i v nedávném článku na Vaší věci Volby 2013: Výsledek zfušované modernizace ČSSD? a abych připomněl, že od zahájení kampaně k volbám do EP (duben 2009) už se v projektu modernizace ČSSD nepokračovalo. Duben 2009 až květen 2010 probíhala vlastně volební kampaň. A po mém odchodu z vedení ČSSD v květnu 2010 už nikomu modernizační projekt nechyběl. Chtělo to na něm dále pracovat. Vedení ČSSD ale usoudili, že, že modernizaci ČSSD nepotřebuje, stačí, když vypadl Paroubek. Pokud jde o mou údajnou antimodernost. Po celou dobu svého pobytu ve vysoké politice jsem se pohyboval na nejvyšších příčkách popularity… A ve volbách v roce 2008 ČSSD se stala nejsilnější stranou i ve skupině voličů do 30 let a vysokoškolsky vzdělaných! Ať to dnešní ČSSD zkusí zopakovat.               

* * * 

Je pravdou, že ne všechno tehdy stranické orgány Jiřímu Paroubkovi byly ochotny přijmout. Ruku na srdce. Kdo z těch, kteří dnes budou modernizovat, tehdejšího předsedu podporoval a neoddychl si, když z funkce odešel? Vlastně i to byla modernizace, protože z pozice předsedy odstoupil po vyhraných volbách. Věděl, že sliby voličům se mají plnit a v případné koalici by to nešlo. Dnes jsou sliby snad už lhostejné, což voliči vidí například na přístupu k církevním restitucím.

V Olšance se také mluvilo o stranických referendech. Právě třeba k otázce role církví ve společnosti, vztahu státu k nim, jejich majetku a financování, to by v současnosti bylo téma pro referendum jako vyšité. Nelze ale opomenout, že sociální demokraté se k úvahám o modernizaci dostává ve chvíli, kdy jí hrozí „nedobré“ výsledky v evropských i podzimních senátních volbách. Budou a musí být poměřovány výsledky voleb předchozích. Jak řekl jeden ze sociálních demokratů, který mimochodem neměl Paroubka v přízni, ale považuje ho za chlapa, nad B. Sobotkou a jeho souputníky už dnes visí Paroubkova výzva. Srovnání je zjevně nutné a stejně vyvození závěrů. Jinak stejně žádná modernizace nebude míst smysl a šanci přivést sociální demokracii k výšinám, které by si sama představovala.

Potom je tady ještě jedna věc, která souvisí se stranickými referendy a vůbec vnímáním vůle členské základny. Stačí si vzpomenout na stranický sjezd před 15 roky, kdy drtivá většina účastníků odmítla Zemanovu politiku bombardování Jugoslávie a zapojení Česka do agrese proti spřáteleným Srbům. Předseda strany a vlády ale názory členů zcela ignoroval a v politice účasti na agresi nadále pokračoval. Mimořádnou odtrženost od sociálních demokratů a jejich názorů dnes ukazuje v souvislosti s Ukrajinou i Lubomír Zaorálek.

Modernizace strany je proces dlouhodobý a zjevně nikdy nekončící. Již první kroky ale mohou naznačit, jak je míněna vážně a jaké asi mohou být její výsledky. Jde o to, aby dnešní „Olšanka“ nebyla jen kouřovou clonou nad tím, co sociální demokracii může - bhužel - vést cestou občanských demokratů.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

oleg-gubin

Mírně řečeno, mě text nadzvedl. Byl jsem účastníkem sjezdu ČSSD v roce 1999 i sobotního diskusního setkání v hotelu Olšanka. Historickou nepravdou je hodnocení situace při "humanitárním" bombardování Jugoslávie. V předposledním odstavci psaném kurzívou je uvedeno: Stačí si vzpomenout na stranický sjezd před 15 roky, kdy drtivá většina účastníků odmítla Zemanovu politiku bombardování Jugoslávie a zapojení Česka do agrese proti spřáteleným Srbům. Předseda strany a vlády ale názory členů zcela ignoroval a v politice účasti na agresi nadále pokračoval. Podíl Česka spočíval v tom, že povolilo přelet letadel NATO přes naše území. Byli jsme asi deset dní členem NATO, nedávno jsme oslavili 15. výročí. To jsme měli letadla sestřelit? Poslední věta z citace pak vysloveně překrucuje fakta. Právě proto, že většina delegátů sjezdu odmítla bombardování, zavázal se předseda Miloš Zeman vyvinout iniciativu k ukončení agrese. Krátce poté vznikla česko - řecká iniciativa, odmítající násilné řešení. Významný podíl na jejím vzniku měl tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan. Ten byl ostatně účastníkem včerejšího setkání v hotelu Olšanka a v diskusi iniciativu připomněl.

Pokud jde o náplň a cíle, včerejší Olšanka nijak nebyla v rozporu s někdejšími modernizačními cíli Jiřího Paroubka. Naopak, Bohuslav Sobotka ve svém vystoupení zdůraznil, že bude dobré využít všechny pozitivní prvky modernizace okolo roku 2008.

Vladimír Štingl

N E P O M Ů Ž E !