Sportovní kluby v kolapsu

pelta valachová
6.10.2017 11:36
Sportovní kluby v ČR jsou dlouhodobě závislé na dotacích z veřejných rozpočtů, zejména pak ze státního rozpočtu. Když před pár měsíci došlo k velkému zatýkání aktérů dělby sportovních grantů, bylo zřejmé, že pro sportovní kluby dochází k velké komplikaci.

Odcházející ministryně nepřišla na nic lepšího nežli zrušit celý grantový program, podle kterého byly rozdělovány granty sportovním klubům. Místo něho nechala vypsat program nový a chytrák, který toto zpracovával, změnil grantová pravidla, takže ke grantům se nedostanou sportovní kluby a organizace, které nemají celostátní působnost.

Toto rozhodnutí je nejen skandální, ale také hloupé, A je smutné, že na ministerstvu školství není nikdo kompetentní a dostatečně vlivný, aby takovémuto bludnému kroku dokázal zabránit.

Koneckonců vyznamenala se i policie, když obvinila šéfa České unie sportu JUDr. Janstu za to, že lobboval ve prospěch sportovců a za navýšení jejich grantů.

Kdo by za takových okolností měl odvahu ještě lobbovat za sportovce? Něco takového by se rovnalo hrdinství. A výsledek je ten, že sportovní kluby nemají na faktury, mohou být odpojeny od přívodů vody, energií, propouští zaměstnance a tak dále, a některým hrozí to, že zcela zavřou krám…

Očekával bych za těchto okolností okamžitý a rychlý zásah premiéra ve spojení s ministrem financí, kteří budou z této situace hledat co nejrychlejší cestu ven. Za stav, ve kterém se v současnosti ocitly mnohé sportovní kluby, nese největší část viny bývalá neschopná ministryně školství. Ta má však ještě takovou odvahu, že s klidem kandiduje jako dvojka středočeské sociálnědemokratické kandidátky…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.