Státní bankrot Ukrajiny je za dveřmi

vlajka ukrajiny
22.5.2015 13:48
Ukrajinský parlament v těchto dnech přijal zákon, který umožňuje pozastavit platby zahraničním věřitelům. Přijetí tohoto zákona nekomentuje žádný z předních evropských deníků, a dokonce ani ty, které se zaměřují na ekonomickou problematiku.

Ukrajina se tímto zákonem připravuje na pozastavení plateb svých závazků zahraničním investorům, a to bez ohledu na své mezinárodní závazky a na smluvní dokumentaci, která je v případě prodeje a koupě zahraničních cenných papírů obvyklá.

Připomínám, že obvyklou doložkou u všech těchto smluv bývá ustanovení o cross defaultu. Tedy ustanovení, které říká, že pokud nebude splacen jeden závazek, který stát má, mohou ostatní věřitelé najednou požadovat splnění všech svých závazků.

Chápu, že se při současném jednání o Východním partnerství, které je plné útoků na Rusko a V. Putina, nehodí o těchto věcech hovořit. Je to jako mluvit o provaze v domě oběšencově. Ale je nutné se touto problematikou státního bankrotu Ukrajiny za dveřmi vážně zabývat.

Pokud by ještě dnes někdo z evropských politiků dával Ukrajině sliby o jejím brzkém členství v EU (tedy v nejbližších 20–25 letech), byl by to buď hlupák zcela ignorující ekonomická fakta, anebo notorický lhář.

Zajímavé by bylo znát strukturu závazků Ukrajiny, resp. to, kdo jsou její věřitelé. Ti nyní jistě velmi pozorně sledují vyjádření ukrajinské ministryně financí a dalších činitelů o tom, že Ukrajina bude požadovat odpouštění dluhů…


jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Takže pane Paroubku, mluvení o provaze v domě oběšencova v podání EU po dnešku vypadá takto: Ukrajina obdrží od Evropské unie půjčku 1,8 miliardy eur (49,2 miliardy korun). Na summitu v Rize se na tom v pátek dohodli představitelé členských zemí Unie. Je to největší půjčka, kterou kdy EU nečlenskému státu poskytla. Šílenost? To je slabé slovo! EU vedou blázni a my se vezeme s nimi!