Stávka

obrazek
16.6.2011 10:36
V celé české republice stávkují železničáři a v Praze nejezdí metro. Odboráři přišli po krátké demonstraci, na níž informovali o svých cílech, průvodem před Ministerstvo financí a sídlo vlády ve Strakově akademii, kde nechali balíky slámy s označením kauz, které Česku přinesly miliardové ztráty – Opencard, DiagHuman a také kauzy ProMoPro, kterou dnes na mimořádné schůzi projednávala Poslanecká sněmovna.

Poslanecká sněmovna i budova vlády byly dnes chráněny zesílenými stavy Policie ČR, která také preventivně rozestavěla železné zátarasy. K incidentu došlo ovšem před budovou Ministerstva financí, když ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) „přišel mezi odboráře, aby s nimi diskutoval“. Podle jeho slov chtěl s odboráři diskutovat o reformách a o skutečnostech, které jim neříkají „odborářští bossové“. Tento termín mimochodem zakotvil ve slovníků Kalouska i P. Nečase a stejně jako některé další je očividně součástí krizového vládního marketingu. Názory lidí na Kalouska vyjádřila jedna z přítomných žen, když mu vmetla do tváře „jste arogantní“. Místopředseda TOP 09 si musel vyslechnout také nadávky do zlodějů. Někteří z účastníků se potom neúspěšně pokusili zasáhnout Kalouska rajčaty a vejci. Jednání Miroslava Kalouska označili odboráři za cílenou provokaci, za kterou by měl nést politickou odpovědnost v podobě demise.

S verbálními útoky se museli ovšem smířit i odboráři. Krátce po odchodu průvodu z Palackého náměstí asi šest lidí, kteří průvod doprovázeli s transparenty "Stát není vaše kráva, dojte si své odbory" nebo "Lůza - odborářská múza". Reakcí odborářů byl pískot. Povětšinou ovšem obavtelé Prahy projevovali odborářům své sympatie, navzdory tomu, že zastavení dopravy jim mohlo komplikovat život. Agentura Mediafax zaznamenala, že v průběhu pochodu se v Hellichově ulici setkal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem. Po té, co si stiskli ruce, primátor ocenil, že stávka v Praze nezpůsobila dopravní kolaps. K jednání primátora Svobody došlo již při přípravě stávky a podle všech informací bylo velmi korektní, ačkoli samozřejmě nebyla názorová jednota.

Korektoností není možné charakterizovat odpolední tiskovou konferenci předsedy vlády P. Nečase. Na konferenci byl přítomen za TOP 09 také ministr financí M. Kalousek, nepřítomen byl však jakýkoli zástupce koaličních Věcí veřejných. Nečas řekl, že stávka nesplnila očekávání odborových předáků, nic pozitivního nepřinesla a způsobila milionové škody. "(Stávka) Přinesla pouze to, co jsem předvídal již včera – miliardové škody, zvýšení politického napětí, protože samozřejmě na této stávce parazitovala i česká opozice," prohlásil premiér. Stávku znovu označil za politický akt a vydírání veřejnosti. "Je to vítězství občanů České republiky, kteří projevili větší rozum než vedení odborů," komentoval Nečas klidný průběh protestu. Vláda je podle něj ochotna jednat s odbory o parametrech plánovaných změn, od reforem jako takových ale neustoupí.

Na odborářské výtky odborů na nedostatečnou úroveň jednání potom P. Nečas reagoval slovy: "Já nevím, na jaké vyšší úrovni by si jednání představovaly, mají tam premiéra, který vyšší být nemůže. Má metr devadesát tři, v mých letech už neporostu, takže to je opravdu nejvyšší možná úroveň, kterou můžou na jednání dosáhnout. Musím říci, že my jsme připraveni jednat a budeme jednat..." Není bez zajímavosti, že při těchto slovech se vedle stojící M. Kalousek vztyčil tak, aby v televizním záběru byl vyšší než předseda vlády.

Podle odborářů má však jednoznačného vítěze - právě odbory, protože většina dopravy se opravdu v Praze i na jiných místech Česka zastavila. Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek na setkání s novináři po skončení protestního pochodu uvedl, že jednoznačnými vítězi jsou právě odboráři. „Podařilo se nám zastavit téměř veškerou veřejnou dopravu v Praze a v jiných městech, do provozu vyjelo v Praze pouze 14 procent tramvají a zhruba dvacet procent autobusů“, řekl. Odboráři se také vyjádřili v tom duchu, že tato čísla bezpečně dokazují, že stávkující nikomu nebránili ve výkonu práce. „Kdo chtěl, ten vyjel. Odmítáme tvrzení, že naši odboráři v depech šikanovali ty, co vyjet chtěli,“ a dodal, že pokud někdo takové obvinění vznáší, musí jej doložit. „Pro nás hovoří průmyslové kamery, kde je vše zaznamenáno,“ řekl předseda odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Stávka na železnici i v pražské hromadné dopravě pokračuje až do 24:00. Jak prohlásil jeden z odborových předáků, dnes odboráři ukázali, že umí zastavit dopravu. Bude-li ale třeba, dokáží, že také umí svést do Prahy tisíce lidí z celé republiky. Tato slova jsou potvrzením toho, že odbory s kritikou asociálních reforem nečasovsko-kalouskovské vlády nepřestanou. Další odborové akce je možné očekávat v podzimním období. Odborové centrály podle vyjádření jejich představitelů nemají žádný scénář budoucího kroků. Ten prý fakticky píše vláda svými tzv. reformními kroky.

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

Tento  pokračující, naprosto arogantní postoj našich vládních elit vůči protestujícím a nespokojeným občanům jen dokresluje  jejich celkovou pokleslost a naprostou ubohost. Občané by si  takové pohrdavé postoje vůči nim, neměli nechat líbit.