Stíhaný exprezident gubernátorem

saakašvili
1.6.2015 11:12
Ukrajinský prezident P. Porošenko jmenoval M. Saakašviliho, bývalého gruzínského prezidenta známého svými silně protiruskými názory, gubernátorem Oděské oblasti. Považuji to za plivnutí do tváře ruskojazyčnému obyvatelstva Oděsy i za výsměch Gruzíncům a současné gruzínské vládě. A také za akt, který by měl otevřít oči západním politickým elitám.

Silně protiruský Saakašvili, jehož postoj se v létě roku 2008 období přetavil ve válku s Ruskem, již vyprovokoval a po které Gruzie ztratila Jižní Osetii a Abcházii, je v Gruzii od 27. července roku 2014 trestně stíhaný za zneužití pravomocí(!). Ani probíhající trestní stíhání však ukrajinskému prezidentu Porošenkovi nezabránilo v tom, aby Saakašviliho, který je Ukrajincem teprve od pátku, gubernátorem ruskojazyčné Oděské oblasti (při sčítání lidu v roce 2001 uvedlo ruštinu jako svůj mateřský jazyk 65 % obyvatel Oděsy).

Gruzínská vláda je tímto krokem pochopitelně silně znepokojena, znepokojen je i prezident Putin, jenž se se Saakašvilim od událostí v létě 2008 odmítá stýkat a znepokojena je zřejmě také ruskojazyčná většina Oděsy. Jmenování Saakašviliho gubernátorem oděské oblasti zcela jistě není krokem vedoucím k míru na východě Ukrajiny a západní politické elity by měly prezidentu Porošenkovi jasně naznačit, že tudy cesta skutečně vést nemůže. Je to politicky nepochopitelný krok.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

O jmenování Saakašviliho jsem na těchto stránkách informoval ve svém blogu I love Odessa již v sobotu 30.5. a k informacím bych ještě dodal, že tento krok jistých kyjevských kruhů se nesetkal s pozitivním ohlasem ani mezi ukrajinskými nacionalisty a vzbudil veliké rozpaky v Gruzii samotné. Vše nasvědčuje tomu, že Ukrajinu dnes vedou nezodpovědní experimentátoři, kteří svými kroky jednoznačně ukazují, jak si představují urovnání vnitrostátního ukrajinského konfliktu mezi ruskojazyčným východem a převážně ukrajinsky mluvícím západem země. Nepočítám s tím, že by ve věci naši novináři interpelovali české vládní špičky, jmenovitě předsedu vlády a ministra zahraničí, nicméně bych ocenil, kdyby oba k tomu sami, stejně jako zástupci EU, zaujali stanovisko.