Stranické preference podle STEM

loga stran
3.5.2019 08:10
Agentura pro výzkum veřejného mínění STEM zveřejnila nejnovější čísla z průzkumu veřejného mínění, preference politických stran.

Výsledky průzkumu jsou zajímavé zejména v tom, že umožňují pohled na vlastní preference politických stran a dále na volební model STEM, tedy simulovaný výsledek voleb v dubnu 2019. Přitom simulace výsledků voleb je především kreativní práce pro analytiky, kde se tito analytici příliš nemusí trefit. Kromě toho, výsledky tohoto průzkumu dávají jen velmi mlhavou představu o tom, jak mohou dopadnout volby do Evropského parlamentu. Ve výsledku těchto voleb se projeví především rozdílná úroveň zájmu různých společenských skupin a vrstev, jít k těmto volbám. U těchto voleb měla vždy například sociální demokracie slabší volební výsledek nežli u voleb sněmovních, neboť její voliči o evropské záležitosti neměli valný zájem.

Zpátky ale k výsledkům průzkumu. Podle volebního modelu, tedy podle simulace výsledků voleb, by ve volbách s velkým předstihem zvítězilo hnutí ANO s 34% (jeho preference jsou však na 24%). Na druhém místě podle modelu by se ocitla ODS s 13,2% (preference na 9%). Na třetím místě, alespoň podle simulovaného výsledku by byli Piráti s 11,1 % (10% volebních preferencí). Za ně, poněkud překvapivě, STEM řadí, na rozdíl od jiných průzkumů jiných agentur z poslední doby, Okamurovu SPD s 9,8% (7% preferencí). Na pátém místě je podle průzkumu a jeho simulovaného výsledku voleb KSČM s 9,5% (8% preferencí). A za KSČM je jako šestá parlamentní strana, která by se ještě dostala do sněmovny, alespoň tedy podle STEM, ČSSD s 7,8% (6% preferencí). A pod úrovní 5% ve volebním modelu zůstávají tři středopravé strany: KDU-ČSL (s 4,9%), TOP 09 (3,7%) a STAN (3,3%).

Zdá se tedy, že změny, které uskutečnili ve svém čele Lidovci a Starostové, zatím neměly na veřejnost a na vnímání těchto stran veřejností pozitivní dopad. To je pro ně jistě nepříjemné zjištění.

Obvykle nejpřesnější průzkum veřejného mínění, který zpracovává pro ČT agentura Kantar.Cz, ukazují u tří středopravých stran zhruba tytéž výsledky s tím, že lidovci by se snad o malá prsa do sněmovny dostali. SPD podle tohoto průzkumu byla ovšem těsně nad hranicí volitelnosti, KSČM na 6% a ČSSD na 6,5%. V čele tabulky by podle Kantaru měly být jen dvě změny. Kantar preferuje až s 19% Piráty, ODS za nimi zaostává s 13,5%. Hnutí ANO by mělo i podle Kantaru zhruba stejný výsledek jako u STEMu. Nejlepším průzkumem veřejného mínění jsou ovšem volby a teprve ty ukážou, jak na tom jednotlivé politické strany ve skutečnosti jsou.....

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.