Stropnického ministerstvo obrany utrácí do poslední vteřiny

peníze ve vzduchu
6.11.2017 16:57
Ministerstvo obrany je svými údajně výhodnými koupěmi a uzavíráním výhodných smluv již proslulé. Na poslední chvíli nyní ještě vládě předkládá informaci o veřejné zakázce na výcvik pilotů vrtulníků. Čtyřletý kontrakt má stát 92,6 milionů korun bez DPH – tedy téměř dvojnásobek toho, co se za výcvik pilotů vrtulníků platilo v minulých letech.

 Simulátor pro výcvik posádek vrtulníků Mi-17/171 má poskytnout mošnovská firma HTP Ostrava CZ, a. s. a cena výcviku bude zhruba dvakrát vyšší, než za jakou se cvičili piloti před šesti lety (kdy šlo o nižší počet posádek).


Ministerstvo s uzavřením zakázky bez výběrového řízení a předem určenému dodavateli spěchá. Společnost HTP Ostrava CZ je jedinou firmou v ČR, která tento simulátor vlastní a smlouva by tak měla být uzavřena 24. listopadu a trvat by měla do listopadu 2021.


Ministři v pondělí dostanou k rukám zdůvodnění k realizaci této zakázky, a to v tom smyslu, že je tato realizace nezbytná pro zajištění nepřetržitého výcviku pilotů, a tedy také k zajištění bezpečnosti vzdušného prostoru České republiky.


Pokud je výcvik pilotů vrtulníků Mi-17/171 tak nezbytný a nutný, je absolutně trestuhodné, že ministerstvo obrany nestihlo zakázku řádně dořešit během volebního období. Ministerstvo obrany svůj postup zdůvodňuje kladnou zkušeností s danou firmou, ale již nikterak přesvědčivě nevysvětluje razantní navýšení ceny zakázky oproti poslednímu kontraktu. Původně se na simulátoru cvičilo 54 posádek a nyní jich má být 68, těžko však 14 posádek navíc odůvodní zdvojnásobení ceny zakázky, která  byla v roce 2011 uzavřená za 43,3 milionu a v roce 2014 pak za 59,5 milionu korun.


Poslankyně Černochová (ODS) navíc také uvedla, že  pracovní skupina mající zakázku na starosti neudělala průzkum trhu a nezjistila, za jaké ceny jsou pro stejné vrtulníky cvičeni na simulátorech v zahraničí: není tedy pak možné srovnat cenu výcviku v ČR a v zahraničí.

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.