Supi ODS a TOP 09 se slétají, ale kořist VV ještě žije

10.4.2011 17:54
Kdo sleduje koaliční předáky při jejich komentářích ohledně jejich politického partnera VV, musí se napůl smát a napůl skřípat zuby. Masaryk označoval takové politiky politickou sedlinou.

To, že propojení ABL na vládu a exekutivu představuje ohrožení bezpečnosti státu a demokracie, už půl roku opakuje snad každý politik opozice. To, že Vít Bárta má VV jako svůj podnikatelský a politický a ekonomický projekt, ví každý. To, že ovládá svými penězi celou stranu, nemůže být pro nikoho překvapením. To, že John je jenom líbivá loutka, která byla nasazena (a mimořádně úspěšně v minulých volbách), ví také každý a že kromě scénáristických hlášek o kradení nic rozumného říci neumí a nikdy neuměl, ví také každý. A že poslanci VV jsou ovcemi, není také žádným překvapením.

V tomto ohledu proto poslední dny nepřinesly žádné překvapení. Snad jediné: Míra nenávisti mezi jednotlivými členy je ohromná.

Co naopak překvapilo je, že ze dne na den politici ODS a TOP 09 erektovali a náhle prohlašují, že všichni lidé napojení na ABL jmenovitě, formální předseda VV Radek John, faktický předseda VV Vít Bárta a viditelný (byť ODS dráždící) ministr školství Josef Dobeš, musí z vlády ven, jinak je země v ohrožení. To nevěděli dodnes? Ale hlavně: Pikantní je, že i nadále s nimi budou jednat na nejvyšším politickém rangu K-9. Jsou-li John a Bárta takovým nebezpečím pro zemi, jak se s nimi vůbec mohou stýkat a domlouvat základní politické zaměření země? Směšné.

Kdo zná Nečase, Kalouska či Schwarzenberga ví, že slova o morálce a hodnotách jsou prázdnými slupkami a jako útok proti VV začaly být používány až v posledních hodinách. O co jim jde? Zbláznili se? Ale kdež...

Je zcela zjevné, že prostor na pravo začíná být příliš těsný. Mrťafení, jeden vzájemný útok za druhým, plácání o reformách, které (podle mě a mnohých bohudík) nejsou schopni ani hodit do paragrafů a dohodnout se na nich, vede k tomu, že tyto tři strany, které získaly před rokem 118 mandátů, by dnes oscilovali kolem 80 a levice by měla 107. (Jediné co je uklidňuje, že v tom významnou roli hrají komunisté, kteří ve vládě nikdy nebudou).

Politika je boj: Lídři ODS a TOP 09 stejně vědí, že díky kombinaci své neschopnosti a vzájemné nesnášenlivosti stejně nic neprosadí, a proto se zřejmě rozhodli vrhnout na nejslabšího ve smečce a začít se pod praporem náhle objevené morálky a ohrožení bezpečnosti země prát o jeho voliče. Zvlášť z Kalouska - napojeného na nejpochybnější podnikatele, s historií zakázek na neotevírající se padáky, modernizací tanků T-72, které armáda nikdy nepotřebovala, o podporou velkošejdíře Bartáka, kriminální rodinou, který patetickým hlasem pronáší fráze o privatizaci státu, ač celý život nedělal nic jiného (ovšem stejně pateticky pobrekával před 14 dny při K-9, když se diskutovalo o Vondrovi) - se dělá špatně.

Každá akce ovšem budí reakci. Snahy rozsápat VV zaživa a útoky na Johna a Bártu mohou rázem vést k opačnému průběhu. Když silnější chtějí roztrhat slabšího, může ten slabší znovu získat sympatie, zejména když Bárta nepochybně ohrožoval zájmy podnikatelských mafií a kmotrů ODS a TOP 09.

A navíc: Požadavek předsedy koaliční strany VV Radka Johna na odvolání zejména Kalouska a Vondry je snad nejlegitimnějším požadavkem, který lze v této zemi vznést.

Z něho se nedá lehce vykroutit.

A tak se oběť i resuscitovat.

Ať tak či onak. Jako celek je tato koalice politicky hanebná a lidsky odporná. Ale je dobrou zprávou pro lidi této země, že se její členové požírají navzájem a nemohou páchat více škody.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

vafor
Velmi dobrý článek.
I když jde spíše o hon na Bártu, který asi moc vyrostl, než na samotné VV - VV pak skončí ...
racek
No, těsně před volbami jsem slyšel, že VV dostanou rok času a pak budou dělat co jim bude uloženo. A že za nimi stojí vlivní pražští kmotři z ODS a ještě někdo. A že by z peněz, které oficiálně dostali, by tu kampaň ufinancovali tak z 10%.
No, rok uplynul. VV dělají zjevně trochu naschvály, "potřebné" změny, tj. privatizace důchodů, zdravotnictví, policie, stavby dálnic nikde, privatizovat už skoro není co (tedy, ještě Budvar a ČEZ, model se vyzkoušel teď na Sazce) ... A navíc ministři za VV vypadají jako moulové a netuší co řídí, destrukce jim ovšem jde, no, jak by to asi mohlo dopadnout?
Dopadlo. Bárta John a jeho blondýnky jsou na odstřel. Zasloženě. Jednak jsou to neumětelové a chaotici a jednak neplní zadané úkoly. Takže je vše v pořádku, že. Viník se našel, pár poslanců se nakoupí a jede se dál. Ve jménu štěstí lidu (tedy, samozřejmě, toho Našeho lidu,našich sponzorů). Už nic nenaruší nerozbornou jednotu srany a vlády. a tak dááále, dále... a za mocného pokřiku vítězícího tisku.
Jo a nějak se zapomělo na vystoupení dr. Ratha, který z té zprávy o strategii ABL citoval, což provázel mužný smích pana Bárty.. Ale to je už víc jak půl roku. Jak to, že najednou to vadí a tehdy odcházeli poslankyně VV a TOP se sněmovny a paní šéfová snemovny se spravedlive rozhořčila na hulváta??
Že se něco změnilo? Ano, změnilo, ABL (chci říci VV, jistě) neplnily zadání.
A posldní větu pana Vyvadila podepisuji. I když on osobně buhvíjak úspěšný a výrazný politik nebyl. Písemný projev má ovšem slušný.
zdobinsky
Politická strana, která si systematicky buduje paralelní mocenské (i ozbrojené) složky se státní mocí, nemá v demokratickém státě (hodném toho slova) nic dělat. Stále dokola to píši od vzniku této "strany". A vždy mne šokovalo, že měla, a stále má, tolik sympatizantů v ČSSD.
sahosek
POHLED NA VV Z JINÉ PERSPEKTIVY.
Je dost indicií ukazujících na to, že útok na stranu VV byl dlouhodobě připravovaný a mnohostranně zorganizovaný. Jednak ve sféře nejvyšší politiky, ale rovněž v médiích. Podle mého soudu to ale bylo naprosto správné. Když se v Praze začala formovat strana VV, už tehdy se o ni, přesněji o její podivné vznikání, měla podle mého soudu dokonce zajímat BIS. Když jsem byl totiž já sám asi před třemi lety obdařen náborovými materiály této strany, doslova mne udeřila do očí až obrovitá nákladnost celé kampaně, za níž zjevně musela stát silná kapitálová skupina. Samozřejmě že mělo být úkolem BIS, aby si zjistila co nejvíce podrobností, protože takovéto vznikání strany bylo od samého počátku vážným ohrožením demokratického politického režimu v zemi. Proto kdyby dneska záleželo na mně, tak bych nejen žádal odchod z vlády všech politiků spojených s bezpečnostní agenturou, ale navrhoval bych zahájení šetření o pozastavení činnosti této strany. Nechal bych prošetřovat její konstituování a následné chování, činnost především v centru, ale i v některých volebních krajích, celkové financování a skutečnou vnitrostranickou demokratičnost, navenek maskovanou jakýmisi veřejně nekontrolovatelnými referendy „Véčkařů“. To všechno především z hlediska možného rizika politického puče, proveditelného kupříkladu za pomoci ozbrojených složek tak silné bezpečnostní agentury, či občanských hlídek, jejichž činnost si tato strana již kupříkladu před loňskými volbami vyzkoušela v Praze. Z uvedeného úhlu pohledu velice oceňuji předvídavost špiček ODS, která si do VV s vysokou pravděpodobností nasadila své lidi a na druhé straně naprostou neschopnost vedení ČSSD, která tak neudělala.
adamicek
Koalici neudrží nic. Jestliže by Nečas, Bárta, John a Kalousek odvolali co slíbili, tak se znemožní před celý světem, už to přesáhlo hranice České republiky, podle mě se musí děsit v EU, Německu a USA co se to tady děje s demokracií.
zenka
Kéž by tomu tak bylo! Ale nesmíme zapomnět, že jim všem jde o korýtka. Kvúli tomu by se možná i nějak dohodli - obávám se, že "odporní a hanební" jsou na to dost.