Za novinkami české i světové literatury

svět knihy
15.5.2015 05:58
Téměř čtyři stovky vystavovatelů z třiceti zemí světa. Tak letos vypadá již 21. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2015, který až do neděle probíhá na Výstavišti v Praze Holešovicích. Čestným hostem letošního ročníku je literatura Egypta, jejíž zástupci chtějí českým čtenářům představit jak historii, tak především současnost této země.

Do Prahy na veletrh tak tento týden dorazila egyptská delegace čítající kolem dvacítky spisovatelů a dalších osobností egyptské kultury. Ti egyptskou kulturu představí návštěvníkům formou autorských čtení, besed i přednášek. Motto egyptské expozice, která dominuje střední hale Průmyslového paláce v Praze Holešovicích, zní Poznejte Egypt po dvou revolucích. Na veletrhu se tak můžete setkat například s egyptským bohemistou Chálidem al Biltagím, který stojí například za překladem Moci bezmocných Václava Havla do arabštiny. Chálid al Biltagí na své čtvrteční přednášce promluvil nejen o Václavu Havlovi a české literatuře, ale také o (ne)srozumitelnosti evropského myšlení pro arabský svět. První den veletrhu proběhla ve velkém sále také přednáška na téma Literární tisk v Egyptě a jeho reflexe kulturního života, která posluchačům nabídla pohled na egyptský literární tisk a jeho vliv na kulturní život a literární žánry. „Pro Egypt je velkou ctí být pozván jako čestný host knižního veletrhu v Praze, který zároveň pokládá za cennou příležitost představit svůj nový pohled na svět, a to pomocí kulturních aktivit, jejichž smyslem je ukázat nový Egypt symbolizovaný sluncem naděje, které vzniklo díky zmíněným revolučním událostem. Po dvou egyptských revolucích, které otevírají nové možnosti a perspektivy, se egyptská společnost zaměřuje na zakotvení svobody a tolerance jako obecně platných základů lidské existence. Bez ohledu na všechny překážky a nesnáze jsou Egypťané hluboce přesvědčeni o tom, že kultura představuje nezbytný nástroj k uchování a šíření úspěchů, jimiž Egypt vstoupil do povědomí celého světa. Všichni věříme, že po dvou revolucích čeká Egypt lepší budoucnost,“ říká Ahmed Megahed, ředitel Egyptské státní knižní organizace.

Hlavními tématy letošního ročníku je Literární diaspora a Češi ve světě, Literatura pro děti a mládež a Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře, Fotografie a kniha a Fantasy a Sci – fi. Literární diaspora je téma, které má upozornit na ty, kdo žijí nebo žili mimo Českou republiku, a přesto nezapomněli na svou rodnou zemi. Vybrané osobnosti budou během čtyř dnů konání veletrhu prezentovat svou tvorbu nebo besedovat o svém životě a tvorbě za hranicemi vlasti. Zajímavou přednášku měla ve čtvrtek Lucie Boucher Slavíková, která mluvila o tom, jak je každá kniha přečtená a pochopená v originále, otevřenými dveřmi k porozumění další kultury.

Mně osobně jako matce dvou malých synů bylo nejbližší tentokrát téma Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře, které zahrnuje výstavy, autorská čtení, prezentace ilustrátorů nebo výtvarné dílny v prostoru nazvaném Klub knižních šampionů nebo v sále Rosteme s knihou. Žáci a studenti mohli ve čtvrtek například debatovat nad knihou oblíbené autorky dětských knížek Ivony Březinové, která je zaměřena na boj se šikanou. Až do neděle zde mohou rodiče s dětmi navštívit například autogramiádu Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře nebo zajít na logopedickou pohádku.

Svět knihy nabízí nepřeberné množství knižních novinek, ale i knižních stálic. Kromě tradičních a velkých domácích nakladatelství, jako je například Euromedia, Albatros, Mladá Fronta, Argo a další, zde najdete i malá nakladatelství, díky kterým máte možnost narazit na opravdové skvosty. Děti i jejich rodiče tak například zaujme Studio Trnka, které nabízí nádherně ilustrované dětské knihy. Zakoupit zde můžete ovšem také českého Krtečka ve španělštině. Opravdoví knižní fajnšmekři se zde zase mohou seznámit s horkými novinkami světového knižního trhu včetně čínského, rumunského, finského a dalších 22 zemí, jejichž zástupci na Svět knihy dorazili. To vše je doplněno pestrým doprovodným programem, který probíhá i mimo Výstaviště. Literární příznivci a vášniví čtenáři by si tak tento svátek knihy rozhodně neměli nechat ujít.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.