Syn popraveného generála Píky léta bojoval za čest otce, nyní je také generálem

pika m
16.5.2014 21:54
Milan Píka, syn popraveného divizního generála Heliodora Píky, byl prezidentem republiky M. Zemanem povýšen do hodnosti brigádního generála. M. Píka si prošel během komunistického režimu mnoha osobními i dalšími útrapami, kdy se stal komunistické moci nepohodlný. Režim chtěl mladého Píku stejně jako jeho otce Heliodora demonstrativně odsoudit ve zmanipulovaném soudním procesu. Jediný rozdíl byl v tom, že Heliodora Píku poúnorová justice popravila v politickém procesu, zatímco jeho syn byl nakonec osvobozen.

M. Píka nepřestal bojovat za očištění jména svého otce, k němuž měl velmi vřelý vztah. Sám jen těsně unikl komunistické mašinérii, která mu navrhla drakonický trest v procesu se skupinou generála Mrázka v roce 1949. Komunistická justice mu kladla za vinu, že připravoval ilegální únos otce Heliodora do zahraničí. Nakonec po zásahu K. Gottwalda a po nedostatku ,,vyfabrikovaných" důkazů byl osvobozen.

V roce 1968 M. Píka intenzivně usiloval o znovuotevření procesu s jeho otcem. To se posléze podařilo a H. Píku soud zbavil všech obvinění, vrátil mu vojenské hodnosti a občanská práva. Neurčil však viníka, jímž byl mezi jinými i fanatický prokurátor Karel Vaš, který zemřel předminulý rok.

Povýšení M. Píky prezidentem republiky tak má významný symbolický rozměr. M. Píka byl povýšen do vysoké vojenské hodnosti a jde tak ve šlépějích svého otce, který skončil mezi prvními na šibenici potom, co veškerou moc ve státě převzali komunisté. Povýšení má dozajista i hlubší morální přesah, protože syn našeho předního generála a československého vlastence nepřestal za památku svého otce po jeho popravě bojovat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.