Sýrie: Zeť Usámy bin Ládina byl zabit

obrazek
13.3.2017 18:33
Americké agentury potvrdily informace o tom, že střelou Hell Fire, kterou vypustil dron patřící CIA, byl zabit zástupce vůdce Al-Káidy Abú al-Chair al-Masrí. Stalo se to, když se se svými bodyguardy autem projížděl poblíž vesnice al-Mastúme ležící v provincii Idlib na severozápadě Sýrie.

Podle některých zdrojů syrské opozice byl zabit rovněž jeden z al-Masríových bodyguardů. Al-Masríovi bylo 59 let a jeho pravé jméno bylo Abdullah Mohammad Al-Rahman.

Jde o jeden z nejvýznamnějších zásahů proti vůdcům teroristů od roku 2011, kdy byl zlikvidován tehdejší šéf al-Káidy Usáma bin Ládin. Al-Masrí byl považován za „dvojku“ al-Káidy, jejímž vůdcem je po smrti bin Ládina Ajmán Zavahrí.

Al-Masrí byl pionýrem ve „svaté válce“ proti Západu. Od roku 1990 bojoval za džihád v Bosně. Pak se spojil s bin Ládinem a A. Zavahrím a působil v Afghánistánu. To bylo v roce, kdy Chálid Šajch Muhammad představil svůj plán řízení Al-Káidy.

Američané pracovali na případu al-Masrí přes dvacet let. Egyptský džihádista byl obviněn z podílu na prvních atentátech al-Káidy proti americkým ambasádám v Tanzánii a v Keni v roce 1998. (224 mrtvých).

Po atentátech 11. září Al-Masrí spolu s některými dalšími vůdčími členy al-Kaidy a některými dětmi bin Ládina opustil Afghánistán a uprchl do Íránu. Tam byl později spolu s dalšími vůdci al-Káidy zatčen a uvězněn.V roce 2015 byl pak spolu s dalšími zadrženými vůdci al-Káidy vyměněn za jemenskou větví al-Kaidy v Jemenu uneseného íránského diplomata.

Likvidace al-Masrího je prvním významným úspěchem Trumpovy administrativy v boji proti teroristům.

(zp, z deníku Le Figaro) 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.