T. Riina, kmotr kmotrů Cosa Nostry

riina
28.11.2017 09:28
Říkalo se mu bestie či Capo di tutti capi. Byl šéfem sicilské mafie a toto jméno si zasloužil. Byl osobou plnou zla a nedávno, v 87 letech, zemřel ve vězeňské nemocnici na rakovinu.

Nebyl to mafián jako každý jiný. Byl zodpovědný nejméně za 150 vražd a tou nejznámější byla vražda soudce Giovanni Falconeho, velkého bojovníka proti „chobotnici mafie“.

Salvatore „Toto“ Riina také představoval zvláštní období, a to období vojenské mafie koncem 20. století. Riina, stejně jako Ludvík XIV., prohlásil: „Stát jsem já“. Míněno alespoň na Sicílii. Podařilo se mu, aby se mu podřídily úřady, se kterými navázal kontakty neznámého obsahu. Vyšetřování stále ještě pokračuje.

Životu Riina nemůžeme rozumět bez vesničky Corleone, kde se Toto Riina v roce 1930 narodil. Po pádu fašismu zaujala corleonská mafie místo hned vedle sicilského kriminálního světa, který se držel díky Američanům.

Tenkrát měla corleonská mafie velkou kriminální prestiž a byla řízena dvěma manažersky velmi schopnými psychopaty: jednalo se o lékaře Navarru a ředitele nemocnice v Corleone Luciana Leggia, který lékaře zavraždil a uzavíral mnoho obchodů s velkými milánskými firmami, hlavně co se týče nemovitostí.

Po zatčení Leggia se Riina dostal do čela corleonské mafie a jeho cílem bylo zvětšit území moci a vlivu této mafie až k Palermu, které je díky bohatým kmotrům a jejich drogovým obchodům velmi atraktivní pro mafii.

Krvavá epopej začala v roce 1969, kdy Riina a jeho přátelé zavraždili bohatého sponzora Michela Cavathaia. Byl to první krok vojenské strategie v sedmdesátých letech.

Boss Palerma se cítil nedotknutelný, užíval si miliardy z drogových obchodů, které ukládal do daňových rájů. Až začátkem roku 1980 začaly státní instituce vnímat nebezpečí mafie. Mluvilo se o období masakrů na Sicílii. Byl zavražděn také bratr současného italského prezidenta M. Mattarely, P. Mattarella, tehdejší prezident regionální sicilské vlády. To, co Riina potřeboval, bylo oslabit šéfa Palerma, připravit mu újmu, zničit jeho dobré politické a ekonomické poměry, jelikož tradiční mafie se soustředila zejména na obchod. Toto Riina vedl válku proti tradiční mafii a zabíjel, jednoho po druhém, bosse tradiční mafie.

Začal v roce 1981 Stefanem Bontadem, který byl považován za prince sicilské mafie. Šlo o multiimiliardáře, který se pohyboval v pochybných palermských salonech a také v Římě a Miláně a udržoval úzký vztah s Michelem Sindonou, bankéřem Vatikánu.

Sicílie se ze dne na den přeměnila v kruté místo. Docházelo zde k explozím aut a střílelo se z kalašnikovů, což byla technika, kterou corleonové „odkoukali“ od Rudých brigád. Mrtvoly byly pohazovány po ulicích a také před policejními stanicemi. 30. listopadu 1982 bylo Riinovými lidmi zabito 12 mafiánských bossů. Riino také uvedl, že na sv. Valentýna zabil desítky Al Caponových lidí.

V souvislosti s těmito krutými metodami Cosa Nostry se mluvilo o mučírnách a o koncentračních táborech v Baghieře, blízko Palerma.

Italský stát zareagoval po úmrtí palermského prefekta, generála Carla Alberta dalla Chiesa, který začal svou kariéru v Corleone a dobře Riinovy lidi znal, a jehož úkolem bylo zastavit druhou mafiánskou válku. Po sto dnech od svého jmenování byl však v roce 1982 v Palermu zacražděn. Než zemřel, uvedl, že vítězství nad mafií je prakticky nemožné, protože nepřítel přichází zevnitř státu. Jeho smrt vyvolala v Itálii skutečný šok a věci se začaly měnit. Italský parlament se rozhodl přijmout právní arzenál, tak aby bylo možné zabývat se mafiánskými vraždami a dalšími zločiny. Poprvé ve své historii mafie poznala, co je to spravedlnost. Riina se z různých procesů nikdy už nevzpamatoval. Moc sicilské mafie byla oslabena, její vůdci byli uvězněni a čekali na rozsudek viny.

Riina také zavraždil advokáta Falconeho, jemuž na jaře roku 1992 explodovalo jeho auto. V té době byl už Riina ve vězení s velmi přísným režimem a bez jakéhokoli kontaktu zvenčí.

Během 24 let, co byl ve vězení, se nikdy nepodřekl a všechna tajemství si nechal pro sebe. V posledních měsících života jeho advokáti požádali, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, zda by mohl zemřít doma, v rodinném kruhu. Italské soudy to však nepovolily, a to zejména kvůli jeho krutosti, když například děti zabíjel kyselinou. Jeho život tedy skončil ve vězeňské cele.

(podle deníku Le Figaro zp) 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.