Stíhání kosovských klientů Washingtonu za válečné zločiny

albright thaci
10.7.2020 08:01
Spojené státy a jejich spojenci z NATO zahájili v roce 1999 vojenský zásah, který pomohl Kosovské osvobozenecké armádě (KLA) vyhrát její separatistickou kampaň proti Srbsku. Američtí činitelé tento zásah ospravedlnili tím, že srbské bezpečnostní síly páchaly všudypřítomné válečné zločiny proti kosovským povstalcům. Američtí podporovatelé KLA také tvrdili, že secesionisté jsou spolehliví demokraté západního stylu, kladoucí ušlechtilý odpor vůči zkorumpovanému a brutálnímu režimu Slobodana Miloševiče, a že Amerika má morální povinnost je podpořit. Joseph Lieberman (D-CT) prohlásil na pro-kosovském pochodu ve Washingtonu DC, že „Spojené státy americké a Kosovská osvobozenecká armáda stojí na stejných lidských hodnotách a principech.“

V té době existovalo mnoho důkazů, že vůdci KLA takovéto hodnoty neztělesňují. Krátce poté, co Kosovo získalo nezávislost, zničily davy podporované KLA srbská náboženská místa a vedly kampaň etnických čistek, která vyhnala tisíce Srbů, stejně jako Romů a dalších menšin. O několik let později se objevil důkaz naprosto barbarského chování během války a po ní. Vyšetřovací zpráva pro Radu Evropy z roku 2010 potvrdila dlouhodobé zvěsti o tom, že se KLA podílela na obchodu s lidskými orgány, včetně zabíjení srbských válečných zajatců za účelem odběru jejich ledvin a dalších orgánů. Hlavním vyšetřovatelem a autorem zprávy byl švýcarský senátor Dick Marty, vysoce respektovaný odborník na lidská práva. Jedním z podezřelých, kteří byli konkrétně jmenováni, byl kosovský premiér Hashim Thaci. Američtí vůdci v administrativě Bushe, Obamy a Trumpa však nadále podporovali bývalé členy KLA, kteří ovládali kosovskou politiku. Tok peněz na zahraniční pomoc z Washingtonu beze změny pokračoval.

Pro Washington bude nyní – nebo by alespoň mělo být – velmi obtížné v této politice pokračovat. Dne 24. června byl Thaci a dalších devět bývalých separatistických vůdců obviněni z řady zločinů proti lidskosti a válečných zločinů mezinárodním žalobcem,  vyšetřujícím jejich zločiny proti Srbům a dalším během a po válce v Kosovu za nezávislost proti Srbsku v letech 1998-99. Žalobce specializovaného soudu se sídlem v Haagu uvedl, že Thacis a dalších devět osob „je trestně odpovědný za téměř 100 vražd“, zahrnujících stovky srbských a romských obětí, jakož i politických odpůrců z řad kosovských Albánců. V době své obžaloby se Thaci chystal odletět na jeden z mnoha výletů do Washingtonu, aby konzultoval s americkými představiteli záležitosti ohledně Balkánu.

Tento případ je další ostudnou epizodou, kdy američtí vůdci objali brutální geopolitické klienty a vykreslili je jako oddané demokraty. Čas od času šly Spojené státy za tak odporné klienty do války. Americká podpora Ahmeda Chalabího a jeho iráckému národnímu kongresu sehrála hlavní roli v rozhodnutí Washingtonu vést nedobrovolnou vojenskou křížovou výpravu v této zemi. Nedávno představitelé Obamovy administrativy a mnozí její spojenci v médiích vykreslovali islámské džihádisty v Sýrii jako bojovníky za svobodu, snažící se svrhnout režim Bašára Asada, a proto jsou hodni americké podpory.

Takovéto chronické zkreslování by mělo nejenom vyvolat akutní rozpaky vůdců USA, ale je třeba zásadně přehodnotit americkou zahraniční politiku, aby se předešlo takovým fiaskům v budoucnosti. Dobrým místem pro začátek je odmítnutí vůdců, které Washington pomohl přivést k moci v Kosovu.

Ted Galen Carpenter

Překlad Messin

(další zajímavé překlady na www.messin.cz)

 

Zdroj:   https://www.cato.org/blog/prosecution-washingtons-kosovo-clients-war-crimes

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Európske štáty sa podieľajú na všetkých amerických zahraničných akciách - lebo všetci sú v NATO.  Dnes svoju spoluvinu ospravedlňujú falošnými argumentmi : my sme len " povolili prelet stíhačiek ". Je úplne jedno, že niekto podal len malíček, niekto celú ruku a niekto aj všetky hlavy a nohy. Ba , ktosi sa " zobudil " po presne 20- tich rokoch, a chce oduznať Kosovo. 

Chápem, že NATO je vojenská organizácia a že rozkazy sa vo vojsku musia plniť - bez otázok. Len nechápem tú mediálnu masáž vyloženými klamstvami, ktorými sa zakrýva  a posväcuje účel akcie. Novinári nie sú predsa príslušníci natovských armád, aby bez otázok plnili rozkazy. A predsa plnia. Väčšina. 

Každá minca má dve strany. Všimnime si, že posledné dekády zámery NATO nikto nedokáže, ani niektoré férové média - zastaviť, príp. ovplyvniť. Platí príslovie : " Psi brechajú, ale karavána ide ďalej ?" To sme v demokracii bezmocnejší, než v totalite? To európski politici , ľahostajné či sprava, či zľava - sú poslušné ovce, alebo súhlasia so všetkým, čo im veliteľ NATO predloží ? Tak - či tak, sú spoluzodpovední aj spoluvinní. Rovnako aj obyvatelia Európy. Totiž, keby obyvateľstvo odmietalo NATO, našli by sa politici, ktorí by rešpektovali drvivý nesúhlas obyvateľstva. Takže z toho vyplýva, že politici plnia len to, čo si obyvateľstvo želá. Všetky prieskumy hovoria, že 55% a viac ľudí chce byť v NATO a tým pádom súhlasí s politikou NATO.

Tak kde je chyba ? 

Keby sa súd nerozhodol vyšetrovať zločiny páchané počas vojny v Juhoslávii, zrejme dodnes by svedomie mnohých pokojne spalo.