Stíhání kosovských klientů Washingtonu za válečné zločiny

V té době existovalo mnoho důkazů, že vůdci KLA takovéto hodnoty neztělesňují. Krátce poté, co Kosovo získalo nezávislost, zničily davy podporované KLA srbská náboženská místa a vedly kampaň etnických čistek, která vyhnala tisíce Srbů, stejně jako Romů a dalších menšin. O několik let později se objevil důkaz naprosto barbarského chování během války a po ní. Vyšetřovací zpráva pro Radu Evropy z roku 2010 potvrdila dlouhodobé zvěsti o tom, že se KLA podílela na obchodu s lidskými orgány, včetně zabíjení srbských válečných zajatců za účelem odběru jejich ledvin a dalších orgánů. Hlavním vyšetřovatelem a autorem zprávy byl švýcarský senátor Dick Marty, vysoce respektovaný odborník na lidská práva. Jedním z podezřelých, kteří byli konkrétně jmenováni, byl kosovský premiér Hashim Thaci. Američtí vůdci v administrativě Bushe, Obamy a Trumpa však nadále podporovali bývalé členy KLA, kteří ovládali kosovskou politiku. Tok peněz na zahraniční pomoc z Washingtonu beze změny pokračoval.
Pro Washington bude nyní – nebo by alespoň mělo být – velmi obtížné v této politice pokračovat. Dne 24. června byl Thaci a dalších devět bývalých separatistických vůdců obviněni z řady zločinů proti lidskosti a válečných zločinů mezinárodním žalobcem, vyšetřujícím jejich zločiny proti Srbům a dalším během a po válce v Kosovu za nezávislost proti Srbsku v letech 1998-99. Žalobce specializovaného soudu se sídlem v Haagu uvedl, že Thacis a dalších devět osob „je trestně odpovědný za téměř 100 vražd“, zahrnujících stovky srbských a romských obětí, jakož i politických odpůrců z řad kosovských Albánců. V době své obžaloby se Thaci chystal odletět na jeden z mnoha výletů do Washingtonu, aby konzultoval s americkými představiteli záležitosti ohledně Balkánu.
Tento případ je další ostudnou epizodou, kdy američtí vůdci objali brutální geopolitické klienty a vykreslili je jako oddané demokraty. Čas od času šly Spojené státy za tak odporné klienty do války. Americká podpora Ahmeda Chalabího a jeho iráckému národnímu kongresu sehrála hlavní roli v rozhodnutí Washingtonu vést nedobrovolnou vojenskou křížovou výpravu v této zemi. Nedávno představitelé Obamovy administrativy a mnozí její spojenci v médiích vykreslovali islámské džihádisty v Sýrii jako bojovníky za svobodu, snažící se svrhnout režim Bašára Asada, a proto jsou hodni americké podpory.
Takovéto chronické zkreslování by mělo nejenom vyvolat akutní rozpaky vůdců USA, ale je třeba zásadně přehodnotit americkou zahraniční politiku, aby se předešlo takovým fiaskům v budoucnosti. Dobrým místem pro začátek je odmítnutí vůdců, které Washington pomohl přivést k moci v Kosovu.
Ted Galen Carpenter
Překlad Messin
(další zajímavé překlady na www.messin.cz)
Zdroj: https://www.cato.org/blog/prosecution-washingtons-kosovo-clients-war-crimes
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 953x přečteno
Komentáře
Európske štáty sa podieľajú na všetkých amerických zahraničných akciách - lebo všetci sú v NATO. Dnes svoju spoluvinu ospravedlňujú falošnými argumentmi : my sme len " povolili prelet stíhačiek ". Je úplne jedno, že niekto podal len malíček, niekto celú ruku a niekto aj všetky hlavy a nohy. Ba , ktosi sa " zobudil " po presne 20- tich rokoch, a chce oduznať Kosovo.
Chápem, že NATO je vojenská organizácia a že rozkazy sa vo vojsku musia plniť - bez otázok. Len nechápem tú mediálnu masáž vyloženými klamstvami, ktorými sa zakrýva a posväcuje účel akcie. Novinári nie sú predsa príslušníci natovských armád, aby bez otázok plnili rozkazy. A predsa plnia. Väčšina.
Každá minca má dve strany. Všimnime si, že posledné dekády zámery NATO nikto nedokáže, ani niektoré férové média - zastaviť, príp. ovplyvniť. Platí príslovie : " Psi brechajú, ale karavána ide ďalej ?" To sme v demokracii bezmocnejší, než v totalite? To európski politici , ľahostajné či sprava, či zľava - sú poslušné ovce, alebo súhlasia so všetkým, čo im veliteľ NATO predloží ? Tak - či tak, sú spoluzodpovední aj spoluvinní. Rovnako aj obyvatelia Európy. Totiž, keby obyvateľstvo odmietalo NATO, našli by sa politici, ktorí by rešpektovali drvivý nesúhlas obyvateľstva. Takže z toho vyplýva, že politici plnia len to, čo si obyvateľstvo želá. Všetky prieskumy hovoria, že 55% a viac ľudí chce byť v NATO a tým pádom súhlasí s politikou NATO.
Tak kde je chyba ?
Keby sa súd nerozhodol vyšetrovať zločiny páchané počas vojny v Juhoslávii, zrejme dodnes by svedomie mnohých pokojne spalo.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.