Tichý rozhovor

porošenko 16
4.7.2017 11:26
Ukrajinský prezident Petro Porošenko říká, že má velmi rád styl prezidenta Macrona. A ukrajinský prezident se sešel se svým francouzským protějškem v Paříži.

Le Figaro: Jak si rozumíte s Emmanuelem Macronem?

Petro Porošenko: Vítězství proevropského prezidenta jako je Emmanuel Macron v prezidentských volbách je nesmírně důležité a pozitivní pro moji zemi a pro mě, protože jsem slíbil dovést Ukrajinu do Evropy. Myslím si, že dosud jsem neměl efektivnější schůzku než tu, která se konala v Paříži. Prezident Macron mluvil jasně a pragmaticky. Potvrdil, že neschvaluje připojení Krymu k Rusku. Také jsme měli stejný názor na přijetí konkrétních opatření pro znovuoživení vztahů s Minskem před další schůzkou v normandském formátu, která se bude konat v následujících dnech nebo týdnech.

LF: Také jste byl přijat Donaldem Trumpem, znepokojuje Vás jeho nepředvídatelnost?

PP: Sotva byl zvolen prezidentem, zavolal mně, aby mně potvrdil americkou podporu, co se týká suverenity a nezávislosti Ukrajiny. K tomuto silnému signálu se připojuje skutečnost, že kauza Ukrajiny je podporována oběma komorami amerického Kongresu (Senátem a Sněmovnou reprezentantů). Abych pravdu řekl, moje setkání s prezidentem Trumpem proběhlo lépe, než jsem očekával. Připadl mi velmi otevřený a velmi dobře připravený. Myslím si, že věnuje speciální pozornost Ukrajině. Proč? Protože všechny mezinárodní problémy, se kterými je konfrontován na Středním východě, v severní Africe a na východě Ukrajiny je možné vyřešit. Rusové nepotřebují Donbas. Myslím si, že by se dokonce rádi stáhli.

LF: A konečně, železná ruka Vladimíra Putina je pro Vás dnes méně nevýhodná?

PP: V říjnu 2016 Vladimír Putin klidně čekal aniž by měl potřebu cokoliv dělat. Hodně si sliboval od příchodu údajně proruského Donalda Trumpa a doufal také ve Francoise Fillona anebo v Marine Lepenovou v Elysejském paláci. Všechno bylo ale jinak, americký prezident vydal nové sankce proti Rusku a ve Francii prezident Macron vede politiku proevropskou, za kterou si stojí. Očekávání Rusů nebylo vůbec realizováno.

LF: Cítíte se dostatečně podporován Evropou?

PP: Po Brexitu by europesimismus mohl nakazit další země Evropské unie a způsobit efekt domina. Naštěstí, stal se pravý opak. I přes velkou ruskou snahu, Evropané se znovu zmobilizovali, unie si ponechá své hodnoty. Brexit jakoby sloužil k oživení eurooptimismu. Osobně jsem tomu rád, jelikož sdílím stejné hodnoty.

LF: Proč je korupci na Ukrajině tak složité vymýtit?

PP: Jelikož pochází z dávnějších dob, ze systému sovětské korupce, která byla hluboce zakořeněná ve společnosti a v mysli každého. Daří se nám krůček po krůčku bojovat proti korupci, a to ve všech sektorech, kde je přítomná, ale zejména v ekonomice a podnicích. Není jednoduché reformovat zemi, která je ve válce. Přesto se nám podařilo něco málo udělat. Stabilizovali jsme inflaci, zajistili růst ekonomiky a snížili jsme rozpočtový deficit.

LF: Co lze očekávat podle Vás od Vladimíra Putina v nejbližší době?

PP: Vladimír Putin je totálně nepředvídatelný ve svých činech, je pro mě složité odpovědět na tuto otázku. Může jednat s kýmkoliv, o čemkoliv a kdekoliv. Kdyby mi někdo býval řekl, že Putin připojí Krym a bude agresorem vůči Donbasu, nevěřil bych tomu. Z jednoduchého důvodu, protože tato válka ho vlastně nezajímá. Jediná osoba na světě, která může vědět, co Vladimír Putin udělá v následujících měsících, je Putin sám.

LF: Myslíte si, že je více nepředvídatelný než Trump?

PP: Ano. Nesrovnatelným způsobem.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Tenhle slepenec prostě nemůže fungovat. Především je to "zásluhou" fašistických nacionalistů, které pan PROŠENKO hojně využívá. 

Amíci a nyní také EU používají Ukrajinu jako špunt ve vztahu k Evropě. Kdo na to doplatí? No přece Ukrajina.