Ukrajinská ekonomika se řítí ke dnu

ukrajina chudoba
22.3.2016 14:58
Médii probleskávají zprávy, že kolosálně neschopný ukrajinský premiér Jaceňuk by měl příští středu oznámit svou rezignaci. Zaplať pánbůh za ni. Jeho vláda-nevláda, která přišla k moci po majdanském převratu v únoru 2014. vedla zemi do hospodářského poklesu nebývalých rozměrů a do platební neschopnosti, jež se nazývá jedním odborným slovem bankrot.

Za minulý rok poklesla ukrajinská ekonomika meziročně o 9,9 % a očekává se, že v tomto roce bude pokračovat v poklesu. Ukrajina není schopna splácet všechny své zahraniční závazky a drží ji nyní nad vodou jen a jen výpomoc západních finančních institucí. To je samozřejmě dlouhodobě zcela neudržitelný stav. Ukrajina musí hledat nějakou rozumnou cestu nejprve ke stabilizaci ekonomiky a postupně ke svému rozvoji.

Zdá se, že pro Západ je Ukrajina příliš velkým soustem. Úvahy o začlenění Ukrajiny mezi země NATO jsou sice méně utopické nežli úvahy, které přicházejí s myšlenkou začlenit Ukrajinu do EU, ale nejsou v nejbližší době stejně realizovatelné. NATO, tedy především vojenští stratégové v Pentagonu, mají zájem posunout hranici NATO a jeho vojenské základny o několik set kilometrů blíže k Moskvě, a je jen otázka, jakou cenu jsou za to ochotni zaplatit. Nejlépe ne z vlastního. pochopitelně.

Ukrajinský lid strádá, jeho životní úroveň klesá, a to velmi dramaticky, a pak není divu, že se projevuje velká nostalgie po starých časech, kdy věci šly možná špatně, ale podstatně lépe, nežli jdou nyní.

Ukrajinská politická elita se také obává výsledků parlamentních voleb. Zcela po zásluze. Voliči nepochybně budou mít problém volit strany, které je zatáhly do současného marasmu. A tak se objevují v ukrajinských vládních kruzích úvahy o tom. že vlastně na pořádání voleb nejsou ani peníze.....Tedy. jinak řečeno. nemohou - li parlamentní volby dopadnout podle představ vlády. raději je nebudeme dělat. ......

Vaše věc 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.