Únorové volební preference do Evropského parlamentu

europarlament
5.3.2019 14:01
Agentura CVVM jako první z českých agentur pro výzkum veřejného mínění, vydala v únoru zprávu o provedení průzkumu k volbám do Evropského parlamentu (EP). Volby do EP jsou charakteristické tím, alespoň tak tomu bylo vždy v minulosti, že k nim chodí méně než pětina voličů a volí v nich spíše lidé vzdělanější, které problematika EU zajímá. V minulosti byla vždy slabší účast spíše levicově orientovaných voličů v tomto typu voleb, protože zřejmě neměli pocit, že by se jejich hlasování nějak týkalo jejich života. Výsledky průzkumu CVVM, pokud jde o volební preference, se většinou silně odlišují od výsledků výzkumů jiných agentur a ve většině ohledů také od volebních výsledků. Nicméně v tuto chvíli jiný průzkum volebních preferencí stran pro volby do EP jiné české agentury není. Pouze v lednu se objevil jakýsi průzkum prováděný ve všech zemích EU před volbami v rámci projektu Europe Elects a tato čísla se mi zdála být poněkud podezřelým odhadem, ba střelbou od pasu.

Agentura CVVM uvádí z opatrnosti vlastně také rozpětí, ve kterém se mohou preference jednotlivých stran pohybovat. Takže nejsilnější stranou by se podle všeho mělo stát hnutí ANO s 26% (volební rozpětí 22,5 – 29,3%), na druhém místě má být ODS s 16% (rozpětí 13,5 – 19,3%). Na třetím místě se v průzkumu umístili Piráti s 11,5% (rozpětí 9,3 – 14,2%), za nimi následují komunisté s 8% (rozpětí 6,1 – 10,5%). Za nimi je podle tohoto průzkumu ČSSD se 7,5% (rozpětí 5,6 – 9,7%). Za nimi následuje koalice STAN a TOP 09 s 7,5%, což je součet současných preferencí jednotlivých stran, které jsou součástí této volební koalice. A samozřejmě, že v politice platí, že součet jedna plus jedna nemusí být nutně dvě. Tedy jinak řečeno, volební výsledek může být v realitě spíše nižší nežli pouhý aritmetický součet stranických preferencí tří subjektů, které jsou součástí této volební koalice. A do EP by podle tohoto průzkumu při volbách neprošla SPD s 4,5% a KDU-ČSL s 3,5%. U obou těchto stran však osobně vidím potenciál se dostat přes 5% skutečného volebního výsledku.

Při pohledu na volební preference pro volby do EP musím říci, že ve mně zůstává velká pochybnost nad jejich přesností. Koneckonců, vzorek respondentů (684) se mi zdá být spíše užší nežli reprezentativní. Ale je to první průzkum seriózní agentury a tak je to potřeba brát. Za necelé tři měsíce se volební preference stran mohou posunout úplně někam jinam.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Díky článku Jiřího Paroubka jsem si zběžně přečetl zprávu CVVM. Především je tam věta, z které vytrhnu slova o tom, že průzkum není předpovědí volebních výsledků a jeho platnost je časově omezena. 14% je zatím nerozhodnutých. Dále mne zaujala skutečnost, že hlas rozhodnutých voličů má váhu 80% a váhajících 40%. Zajímavý a rozporuplný je údaj, že z 1040 dotázaných, starších 18let, je 50% těch, kteří k volbám s největší pravděpodobností vůbec nepůjdou. Jak CVVM vyvodila předpokládanou volební účast ve výši 28% je mi záhadou. Odpověď jsem ve zprávě také našel a tou je historie chování respondentů a voličů při minulých a předminulých euro-volbách.