V hlavě: V kině se budete s dětmi smát i plakat

v hlave
29.7.2015 22:46
Radost a smutek nejsou protiklady, ale spojenci. I to je myšlenka nového animovaného snímku od Pixaru V hlavě. Pixar opět ukázal, že se nebojí experimentovat a nabídl dětem zajímavou metaforu na naše emocionální projevy. Přestože se jedná o animák, ten kdo si z kina odnese větší zážitek, budou nejspíš rodiče.

Animační studio Pixar prostě umí a nebojí se experimentovat. Na plátna kin klidně dovede splněný klukovský sen Auta stejně jako ambiciózní filmy Wall- E nebo Toy Story – Příběh hraček. Nyní přišel s nápadem ukázat dětem, jak to vypadá v našich hlavách.

Zajímavá je celá myšlenka filmu. Většinou emoce považujeme za negativní, ale tak to vůbec není. Jsou to životně důležité odpovědi na nepříjemné okolnosti, které jsou samy o sobě stejně zdravé jako smích. Elegantně si s touto myšlenkou pohráli právě tvůrci snímku V hlavě. Režisér snímku si se svými spolupracovníky velmi dobře nastudoval poznatky kognitivních věd a celý výsledek potom může působit i jako jeden z díl o oblíbeného pořadu Byl jednou jeden život se zaměřením na fungování mozku.

Hlavní hrdinkou příběhu je jedenáctiletá Riley, která se s rodiče přestěhuje z venkova do San Francisca. Stejně jako my všichni, i Riley je ovládána svými emocemi – Radostí Strachem Hněvem, Znechucením a Smutkem. Emoce žijí v Řídícím centru, centrále uvnitř Rileyiny mysli, odkud jí pomáhají vypořádat se s nástrahami všedních dní. Jak se Riley se svými emocemi společně pokoušejí vyrovnat s problémy nových začátků v San Franciscu, propuká v Řídícím centru zmatek. Ačkoliv se Radost, Rileyina hlavní a nejdůležitější emoce, pokouší zachovat všem pozitivní myšlení, objevují se mezi jednotlivými emocemi neshody v tom, jak se co nejlépe vypořádat s novým městem, domovem a školou. Zajímavé je zachycení Rileyina mysli, nechybí v ní téma parku jako země fantazie nebo jeskyně znázorňující podvědomí. Tvůrci snímku nezapomněli ukázat proces vyvolávání vzpomínek nebo zapomínání.

Říká se, že jednu z nejlepších věcí, kterou může film udělat, je rozplakat vás. V životě často sejdeme z cesty, jen abychom se vyhnuli naštvání, ale jakmile přijdeme do kina, může se sto minut ve společnosti depky, strachu a odporu proměnit v docela zábavný večer. A přesně takový je i snímek V hlavě. Budete při něm plakat, ale zároveň se neskutečně bavit. Možná o něco víc než vaše děti, které emoce ve filmu tolik ještě neprožívají, zato milují roztomilé rošťárny, které ve filmu nemůžou chybět. Nejvíce je pobaví, alespoň podle reakcí mých dětí a dětí v kině, imaginární přítel Riley vyobrazený jako kombinace slona v cukrové vatě, delfína a kočky, který pláče bonbóny. Blaženost dětství sice nemůže trvat věčně, ale V hlavě vám připomene, že to není vůbec špatné.

Markéta Matějková


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.