V průzkumech také v Německu vede opozice

31.12.2010 11:50
Necelý rok a půl po volbách do německého Bundestagu vedou v průzkumech veřejného mínění s velkou převahou opoziční politické strany. Pozici stran zhruba ve třetině volebního období nelze přeceňovat, neříká však nic o výsledku příštích voleb, nicméně určité trendy v německé společnosti naznačuje.

Renomovaná agentura pro výzkum veřejného mínění Forsa před několika dny zveřejnila prostřednictvím televize NTV následující aktuální volební odhady:

vládní strany:
CDU/CSU - 34%
FDP - 3%
 
opozice:
SPD - 25%
Zelení - 20%
Die Linke - 11% 
ostatní - 7%
 
Pozoruhodný je i v jiných průzkumech signalizovaný obrovský odklon voličů od liberální FDP (o více než 10% oproti volbám), která by se tedy v důsledku nesplnění pětiprocentní klausule do Spolkového sněmu nedostala. Tato strana přišla před volbami do Bundestagu s programem neoliberálních reforem střihu české TOP 09. V praktické politice koaliční vlády, kde je podstatně silnějším partnerem CDU/CSU, však FDP se svým programem skončila v depu.
 
Ukazuje se také čím dál tím více, že rozčlenění německých voličů levice a levého středu do tří volebních táborů má setrvalejší charakter. I po odchodu mimořádně charismatického Oskara Lafontaina čela strany Die Linke se pozice této formace nijak nepropadla. Ukazuje se tak, že oslabení tradičního hegemona levé části německého politického spektra - SPD - bude zřejmě trvalejšího či dokonce trvalého charakteru. Může mu zabránit pouze lídr formátu G. Schrödera. A nového G. Schrödera SPD prostě nemá. Také Zelení v posledním období bezprecedentně posílili. Ukazuje se, že v Německu vzniká na levici nová struktura sil, která si vyžádá i novou strukturu a kvalitu vztahů mezi nimi.
 
Zdá se, že českou levici může čekat podobný vývoj restrukturalizace sil, pokud se na místo Suverenity a zemanovského SPO objeví skutečně věrohodná programová a personální politická varianta řešení.
 
(zpracováno z podkladů německé televize NTV)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
V Německu možná, ale u nás vytáhnou před volbama pár nesmyslů (viz Kalousek), promítnou filmy s prázdnými krámy, a je po preferencích.