V tzv. Republice Kosovo pokračovalo zatýkání bývalých členů UÇK

uck teror
29.9.2020 16:11
V pátek byl v kosovské Prištině zatčen vůdce Asociace kosovských válečných veteránů a předán tribunálu pro válečné zločiny v Haagu, aby čelil obžalobě ze zastrašování svědků.

Specializovaný soud v Haagu, zkoumající zločiny kosovsko-albánské UÇK během povstání proti srbské vládě v letech 1998-99 sdělil, že vydal zatykač na Hysniho Gucatiho.

Gutaci bude čelit stíhání za „trestné činy proti výkonu spravedlnosti, konkrétně zastrašování svědků, odplaty a porušení soudního tajemství“, uvedlo tiskové prohlášení.

Gutaci se svými pomocníky totiž zveřejnili desítky soudních dokumentů se jmény podezřelých, svědků i civilistů údajně zavražděných během povstání, které vyvrcholilo v roce 2008 vyhlášením nezávislosti Kosova.

Soudní prokuratura začátkem tohoto týdne označila vydání dokumentů za pokus „podkopat řádný výkon spravedlnosti.“

Gucati byl v pátek v Prištině spoután a naložen do policejního vozu maskovanými muži speciálních jednotek EULEX, uvedli svědci. Právník Asociace kosovských veteránů se k zadržení nijak nevyjádřil.

Později v pátek se v místní televizi objevily záběry z dalšího zatýkání, tentokrát policie sbalila Gucatiho zástupce, Nasima Haradinaje.

Už ve čtvrtek také prokuratura nechala zatknout dalšího člena UÇK Saliha Mustafu, kterého viní z válečných zločinů v Kosovu.

Specializovaný soud byl v Haagu zřízen v roce 2015, aby řešil případy zvěrstev členů kosovsko-albánské UÇK během povstání.

Vyšetřování v Kosovu byla od začátku mařena rozsáhlým zastrašováním. Existuje zde hluboká loajalita klanů a bývalí rebelové jsou oslavováni a považováni za nedotknutelné. Tribunál byl zřízen v Nizozemí částečně proto, aby pomohl zajistit ochranu svědků.

Prokurátor v červnu obvinil i kosovského prezidenta Hashima Thaciho, bývalého velitele UÇK, z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, včetně téměř 100 vražd. Soudce dosud nepotvrdil obžalobu, což je krok nezbytný pro soudní proces. Thaci popírá obvinění a setrvává v Kosovu.

Dřívější pokusy odsoudit další nejvyšší šéfy UÇK, později členy „vlády“ Kosova, jako byl například Ramush Haradinaj, provázelo nejenom zastrašování, ale i přímé odstraňování svědků vraždami, či různými „nehodami“ v zahraničí.

Messin

Zdroj:

https://uk.reuters.com/article/uk-kosovo-warcrimes/kosovo-veterans-leader-arrested-on-witness-intimidation-charges-tribunal-idUKKCN26G2R1

https://balkaninsight.com/2020/09/25/eu-police-raid-kosovo-war-veterans-hq-arrest-leader/

 

Foto: Své zločiny si albánští teroristé v Kosovu sami dokumentovali.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.