Válečný konflikt velkých rozměrů doutná v Jemenu

jemen valka
8.11.2017 19:53
Saúdská Arábie obvinila Írán z agrese kvůli dodávkám zbraní pro Jemen. Írán tvrzení Saúdů odmítl, a tak stojí tvrzení proti tvrzení a je otázkou, kde je pravda.

Za poslední léta zahynulo ve válečném konfliktu, tedy v občanské válce v Jemenu, cca 8000 lidí. Země nyní prožívá obrovskou humanitární katastrofu. Z 27 milionů obyvatel Jemenu je nejméně 7 milionů ohroženo hlubokou humanitární krizí. Zhruba 17 milionů lidí v Jemenu má problémy se zajištěním potravy. A Saúdská Arábie a Spojené Arabské Emiráty do toho rozhodly, že budou blokovat jak letecká, tak námořní spojení do Jemenu. Cílem má prý být zabránit dovozu zbraní a zbraňových systémů z Íránu do Jemenu. Saúdové a jejich spojenci rozhodli o tomto kroku bez ohledu na to, že to bude znamenat humanitární katastrofu ještě větších rozměrů, než kterou Jemen dnes zažívá.

Američané se samozřejmě zastávají svého blízkého spojence – Saúdů, ale ta antiíránská tvrzení jsou do jisté míry nepřesvědčivá a je nutné je brát s velkou rezervou. Co je však jisté, je to, že pokud se do sebe v ozbrojeném konfliktu pustí tyto dvě ropné velmoci, tedy Saúdská Arábie a Írán, může se zde rozhořet konflikt ohromných rozměrů.

Tento konflikt by měl velké dopady na cenu ropy a zemního plynu, a pokud by tento válečný konflikt trval déle, mělo by to katastrofální následky také pro světový obchod a pro světovou ekonomiku.

(jip)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.